دانلود دستور کار آزمایشگاه شیمی عمومی ۲

(دیدگاه کاربر 1)
شناسه محصول: 26 دسته: , , برچسب: , تاریخ انتشار: 15 خرداد 1400تعداد فروش: 29تعداد بازدید: 1013
قیمت محصول

5,000 تومان

جزئیات بیشتر

رمز فایل

cafejozve.ir

زبان

فارسی

قوانین استفاده

خرید محصول توسط کلیه کارت های شتاب امکان پذیر است و بلافاصله پس از خرید، لینک دانلود محصول در اختیار شما قرار خواهد گرفت و هر گونه فروش در سایت های دیگر قابل پیگیری خواهد بود.

  • دسترسی به فایل محصول به صورت مادام‌العمر
  • ۶ ماه پشتیبانی کاملا رایگان و تضمین شده
  • پرداخت از طریق کلیه کارت های بانکی عضو شتاب
توضیحات مختصر محصول
دانلود دستور کار آزمایشگاه شیمی عمومی ۲

دانلود رایگان دستور کار آزمایشگاه شیمی عمومی ۲

دستور کار آزمایشگاه شیمی عمومی ۲ – تیتراسیون ph متری روشی است که در آن به کمک یک ph متروالکترود آن می توان اطلاعات گوناگونی مثل نقطه هم ارزی، قدرت بافری،pka ، تعداد عامل های اسیدی و جرم مولکولی یک اسید را توسط یک باز تشخیص داد. الکترود ph که اجزاء آن در شکل ۱ نشان داده شده است تنها به غلظت یونH+ حساس بوده و غلظت آن را در محلول ها نشان می دهد . دستگاه ph متر باید هرازچندگاه ی به کمک محلول هایی که دارای ph معینی هستند و با عنوان ph استاندارد نام نهاده شده اند تنظیم گردد تا از صحت اندازه گیری آن اطمینان حاصل گردد.

 

دستور کار آزمایشگاه شیمی عمومی 2

در این آزمایش خواهید دید که چگونه ph در طی آزمایش pH در این آزمایش خواهید دید که چگونه تغییرات ناچیزی داشته اما در نزدیکی نقطه هم ارزی تغییرات آن شدید خواهد بود. شکل ۲ نمودار تغییرات  phمحلول اسید تک ظرفیتی بر حسب حجم باز اضافه شده را نشان می دهد در قسمت اول و سوم نمودار تغییرات ph اندک اما در قسمت دوم (میانی) نمودار، تغییرات شدید است.

بنابراین در ناحیه میانی باید باز را قطره قطره به محلول اضافه کرد و ph را اندازه گیری نمود. به کمک اطلاعات بدست آمده می توان به جرم مولکولی اسید پی برد. پیشنهاد می شود برای آشنایی با مفاهیم این آزمایش قبلاً بخش ۱۶ و ۱۷ از کتاب شیمی عمومی مور تیمر مطالعه گردد.

دانلود کتاب آزمایشگاه شیمی عمومی ۲ پیام نور

برای انجام این آزمایش به محلول NaOh استاندارد ۰/۱ نیاز دارید. این محلول قبلا تهیه و استاندارد شده است. یک بورت که قبلاً از سالم بودن پیچ آن اطمینان حاصل کرده اید را ابتدا با آب مقطر شسته و سپس با NaOh استاندار د کُر دهید. سپس آن را با NaOh استاندارد پر کرده و صفر آن را مشابه شکل ۳ تنظیم نمائید. یک دستگاه ph متر را از مسئول آزمایشگاه تحویل بگیرید. دقت کنید که الکترود ph باید در یک بشر آب قرار داشته باشد و به مدت طولانی در مجاورت هوا باقی نماند.

در این آزمایش یک بشر ۱۵۰ میلی لیتری بلند بجای ارلن استفاده خواهید کرد. بنابراین بشر تمیز را بر روی بهم زن مغناطیسی قرار داده یک مگنت مناسب را که قبلاً شسته اید به آن منتقل نمائید. سپس بورت را طوری تنظیم نمائید که محلول داخل آن به داخل بشر بریزد، الکترود ph را هم پس از شستشو با آب مقطر به داخل بشر منتقل نمائید.

و آن را طوری تنظیم کنید که در اثر چرخیدن مگنت به آن ضربه ای وارد نگردد. بخاطر داشته باشید که سیم الکترود ph به، هم زن مغناطیسی اتصال نداشته باشد در صورت اتصال به علت القاء میدان مغناطیسی مقادیر ph نوسان خواهد داشت. شکل ۴ به شما کمک خواهد کرد تا بشر، بورت، بهم زن مغناطیسی و ph متر را با روش صحیح کنار یکدیگر قرار دهید.

دانلود رایگان کتاب آزمایشگاه شیمی عمومی ۲ پیام نور

محلول اسید کلریدریک ۰/۱ که قبلاً تهیه شده است را برداشته و ۲۰ سانتی متر مکعب آن را به کمک پیت حجم سنجی به بشر منتقل نمائید و ۲۰ سانتی مترمکعب آب مقطر به آن اضافه نمائید. به کمک بهم زن مغناطیسی آن را به خوبی یکنواخت نمائید. سرعت بهم زن مغناطیس را طوری تنظیم نمائید که در طی تیتراسیون با جریان ملایم محلول را یکنواخت نماید و در عین حال سرعت آن تا پایان آزمایش ثابت بماند.

بخاطر داشته باشید که مگنت و الکترود در دورترین فاصله نسبت به هم قرار گیرند تا جریان متلاطم محلول باعث نوسان در پاسخ ph متر نگردد. Ph محلول را خوانده و در جدولی مشابه جدول زیر ثبت نمائید.

سپس پیچ بورت را باز کرده و اجازه دهید محلول NaOh استاندارد وارد بشر گردد. دقت کنید تا آنقدر محلول NaOh به اسید اضافه شود که تغییر ph به اندازه ۰٫۱ واحد گردد. سپس پیچ بورت را بسته اجازه دهید مخلوط یکنواخت گردد و دستگاه ph ثابتی را نشان دهد. Ph و حجم سود اضافه شده را ثبت نمائید. این کار را آنقدر ادامه دهید تا حجم سود مورد استفاده ۳۰ میلی لیتر گردد.

در این روش نیازی به استفاده از معرف ن یس ت اما برای بررسی محدوده تغییر رنگ معرف ها می توان از یک معرف استفاده نمود. این آزمایش را ۳ بار تکرار نمائید.

نمایش بیشتر
دیدگاه های کاربران
دیدگاهتان را با ما درمیان بگذارید
تعداد دیدگاه : 1 امتیاز کلی : 5.0 توصیه خرید : 0 نفر
بر اساس 1 خرید
1
0
0
0
0
  1. در تاریخ پاسخ

    تشکر

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قیمت محصول

5,000 تومان