دانلود دستور کار آزمایشگاه شیمی تجزیه ۲

(دیدگاه کاربر 1)
شناسه محصول: 22 دسته: , , برچسب: تاریخ انتشار: 12 خرداد 1400تعداد فروش: 16تعداد بازدید: 1018
قیمت محصول

5,000 تومان

جزئیات بیشتر

رمز فایل

cafejozve.ir

زبان

فارسی

مولف

علی مختاری

قوانین استفاده

خرید محصول توسط کلیه کارت های شتاب امکان پذیر است و بلافاصله پس از خرید، لینک دانلود محصول در اختیار شما قرار خواهد گرفت و هر گونه فروش در سایت های دیگر قابل پیگیری خواهد بود.

 • دسترسی به فایل محصول به صورت مادام‌العمر
 • ۶ ماه پشتیبانی کاملا رایگان و تضمین شده
 • پرداخت از طریق کلیه کارت های بانکی عضو شتاب
توضیحات مختصر محصول
دانلود دستور کار آزمایشگاه شیمی تجزیه ۲

دستور کار آزمایشگاه شیمی تجزیه ۲ دانشگاه گلستان

روش اندازه گیری مقدار اسیدکلریدریک مجهول از طریق تیتراسیون pH متری در دستور کار آزماشگاه شیمی تجزیه ۲

دستور کار آزمایشگاه شیمی تجزیه 2

وسایل مورد نیاز:

 1. پتانسیومتر
 2. الکترود شیشه ای ترکیبی
 3. مگنت
 4. همزن مغناطیسی
 5. بشر – ۳۰۰ میلی لیتری
 6. بالن حجمی – ۲۵۰ میلی لیتری
 7. بورت – ۵۰ میلی لیتری
 8. پی پت حبابدار – ۵۰ میلی لیتری
 9. ارلن – ۲۵۰ میلی لیتری
 10. پتاسیم هیدروژن فتالات ) KHP )
 11. شناساگر فنل فتالئین
 12. سدیم هیدروکسید
 13. اسید کلریدریک

مرحله ۱: استاندارد سازی سود با غلظت حدودی ۰٫۱۵ M

مقدار حدود ۰٫۳۵ گرم از KHP را تا چهار رقم اعشار توسط ترازو و به کمک شیشه ساعت یا یک بشر کوچک توزین نموده و به طور کمی به ارلن اضافه نمایید. حدود ۱۵ تا ۲۰ میلی لیتر روی آن آب مقطر ریخته و تکان دهید تا کاملاً حل شود. دو قطره شناساگر فنل فتالئین به ارلن اضافه نموده و توسط محلول سود که در اختیار شما قرار داده شده است تیتر نمایید.

گزارش کار تعیین ثابت تفکیک اسید استیک به روش هدایت سنجی

توسط روابط هم ارزی غلظت دقیق سود را محاسبه نمایید. این کار را دوبار تکرار نموده و از نتایج درصورتی که اختلاف زیادی ندارند، میانگین بگیرید.

مرحله ۲: آماده سازی نمونه مجهول

نمونه مجهول را در بالن ۲۵۰ میلی لیتری تحویل گرفته و با دقت به حجم برسانید. محلول را خوب تکان داده تا کاملاً یکنواخت شود .

مرحله ۳: تعیین مقدار مجهول

۵۰ میلی لیتر از محلول مجهول را با استفاده از پیپت حبابدار به بشر تیترسنجی انتقال داده و توسط محلول سود در بورت تیتر نمایید.

به منظور دستیابی به نتایج بهتر ابتدا یکبار تیتراسیون مقدماتی انجام دهید . هدف از انجام این تیتراسیون آنست که حدود نقطه هم ارزی مشخص شود. در این نوع تیتراسیون حجمهای بیشتری از تیترانت )حدود ۱ میلی لیتر( در هر بار به داخل بشر اضافه می شود.

پس از ثابت شدن عدد پتانسیومتر، آنرا یادداشت نمایید. در ابتدا تغییرات pH با اضافه نمودن هر میلی لیتر محلول سود کم است اما در نزدیکی نقطه هم ارزی تغییرات pH زیاد می شود. حجمی که در آن تغییرات pH شدید است را به عنوان نقطه اکی والان در نظر بگیرید. برای هر چه دقیقتر پیداکردن نقطه هم ارزی، تیتراسیون اصلی را با دقت بیشتر و مصرف کمتر از محلول تیترانت در حوالی نقطه هم ارزی انجام دهید.

گزارش دستور کار آزمایشگاه شیمی تجزیه ۲ پیام نور

راهنمای ساخت پیل در دستور کار آزمایشگاه شیمی تجزیه ۲

جهت ساخت پیل کاملاً مشابه پیل ۱ عمل نمایید. در این آزمایش سه نمونه پیل را مشابه با روش کار شرح داده شده در آزمایش پیل ۱ آماده نمایید.

محلول های پتاس ۰٫۵ و ۵٫۰ مولار و NaCl اشباع را به میزان حدود ۲۵ میلی لیتر از هر کدام آماده نموده و به نوبت هر یک از این محلول ها را به یکی از سل ها اضافه نموده و با کمک جعبه مقاومت، نمودار جریان ولتاژ توان را برای هر یک از این محلو ل ها رسم  نمایید. سپس محلول دیگر را در سل بعدی ریخته و بطور مشابه نمودار جریان ولتاژ توان را برای آن رسم نمایید. )توان حاصل ضرب  جریان در ولتاژ می باشد.

گزارش کار شیمی تجزیه ۲ هدایت سنجی

برای رسم این نمودار کافی است یک مولتیمتر را به صورت سری با مقاومت مورد نظر قرار داده و آنرا بر روی مد جریان قرار دهید. مولتیمتر دیگر را به صورت موازی با مقاومت مورد نظر و بر روی مد ولتاژ قرار دهید.

۱- در ابتدا ولتاژ مدار باز (OCV) را برای هریک از سل ها به دست آورید و در ادامه مقاومت های موجود در مدار را به ترتیب افزایش دهید و در هر بار، مقدار جریان و ولتاژ را یادداشت نمایید.

۲- در ادامه این سه سل را یکبار به صورت سری و یکبار به صورت موازی به هم متصل نمایید و برای هریک نمودارهای جریان ولتاژ – توان را به صورت مجزا بدست آورید.

نمایش بیشتر
دیدگاه های کاربران
دیدگاهتان را با ما درمیان بگذارید
تعداد دیدگاه : 1 امتیاز کلی : 5.0 توصیه خرید : 0 نفر
بر اساس 1 خرید
1
0
0
0
0
 1. در تاریخ پاسخ

  خیلی عالیه جزوش

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قیمت محصول

5,000 تومان