دانلود سؤالات کلیات فرهنگ و تمدن اسلامی

(دیدگاه کاربر 1)
شناسه محصول: 82 دسته: , , , تاریخ انتشار: 4 مرداد 1400تعداد بازدید: 879
قیمت محصول

5,000 تومان

جزئیات بیشتر

رمز فایل

cafejozve.ir

زبان

فارسی

قوانین استفاده

خرید محصول توسط کلیه کارت های شتاب امکان پذیر است و بلافاصله پس از خرید، لینک دانلود محصول در اختیار شما قرار خواهد گرفت و هر گونه فروش در سایت های دیگر قابل پیگیری خواهد بود.

  • دسترسی به فایل محصول به صورت مادام‌العمر
  • ۶ ماه پشتیبانی کاملا رایگان و تضمین شده
  • پرداخت از طریق کلیه کارت های بانکی عضو شتاب
توضیحات مختصر محصول
دانلود سؤالات کلیات فرهنگ و تمدن اسلامی

نمونه سؤالات کلیات فرهنگ و تمدن اسلامی

سؤالات کلیات تاریخ فرهنگ و تمدن اسلامی شامل هشت فصل است. فصل اول به فرهنگ و تمدن و رابطه بین آن‌ها می‌پردازد و در مورد موضوعاتی مانند رابطه تمدن و فرهنگ و عوامل مؤثر در تولد و تقویت تمدن‌ها (عامل انسانی، فرهنگ، دین، عوامل جسمی و طبیعی) بحث می‌شود. فصل دوم به ویژگی‌های فرهنگ و تمدن اسلامی و عوامل ظهور و شکوفایی فرهنگ و تمدن اسلامی و نیز سهم امام علی (ع) و اهل بیت (س) می‌پردازد.

شکوفایی علوم اسلامی، مظاهر تمدن اسلامی، طبقه بندی علوم اسلامی (قرائت، تفسیر، حدیث، فقه، اصول الفقه، کلام) و علوم غیر اسلامی (ریاضیات، نجوم، فیزیک و مکانیک، پزشکی، شیمی، فلسفه، منطق، تاریخ، تاریخ، جغرافیا و ادبیات) در فصل سوم و چهارم.

سؤالات کلیات فرهنگ و تمدن اسلامی

نمونه سؤالات کلیات فرهنگ و تمدن اسلامی پیام نور

فصل پنجم به سازمانهای سیاسی، اقتصادی، قضایی و هنری در فرهنگ اسلامی می‌پرداخت. تأثیر تمدن و فرهنگ اسلامی بر تمدن غرب در فصل ششم توضیح داده شده است.

نویسنده در فصل هفتم به دلایل انحطاط تمدن اسلامی اشاره کرده و در فصل آخر به احیای تمدن اسلامی و نقش امام خمینی (سلام الله علیها) به عنوان بزرگترین احیا معاصر پرداخته است.

فرهنگ و تمدن اسلامی مجموعه‌ای از اعتقادات و ارزشهای اسلامی و نمودهای آنها در توسعه علم و هنر و ظهور نهادهای اجتماعی و سیاسی در میان ملتها و مردمی است که اسلام را به عنوان دین خود پذیرفته‌اند. فرهنگ اسلامی طی چندین قرن توانسته است تمدن بزرگ و بی نظیری را در منطقه وسیعی از جهان ایجاد کند. مسلمانان از نیمه دوم قرن دوم هجری تا اواسط قرن هشتم (حدود شش قرن) به طور علمی بر جهان حکومت می‌کردند.

دانلود رایگان سؤالات کلیات فرهنگ و تمدن اسلامی دانشگاه آزاد

به طور کلی، تمدن با کلمه فرهنگ در ارتباط است و گاهی اوقات این دو به جای هم به کار می‌روند، یا هر دو به روشی استفاده می‌شوند که معنای متفاوتی دارند. وقتی این دو رو در روی هم قرار می‌گیرند، فرد باید تفاوت این دو را بداند. تمدن بیشتر به مظاهر زندگی اجتماعی توجه می‌کند، اما وقتی معنایی پدید می‌آید، با فرهنگ همراه می‌شود.

از آنجا که این دو در زندگی اجتماعی غالباً با هم هستند، تفکیک ماده از معنویت دشوار است. بنابراین وقتی می گوییم تمدن اسلامی، منظور ما از ویژگی‌های زندگی اجتماعی متأثر از اسلام است. البته، وقتی می گویند تمدن اسلامی، گاهی اوقات منظورشان تمدن مسلمانان است و آن را فقط به این دلیل به اسلام نسبت می‌دهند که کسانی که این کارها را انجام داده‌اند، مسلمان هستند.

گویی ما گاهی می گوییم فلسفه اسلامی در مقابل فلسفه مسیحی، یعنی این فلسفه مسلمان، اما گاهی منظور فلسفه‌ای متأثر از اندیشه اسلامی است، یعنی اینکه اسلام آن را ابداع، پیدایش و استفاده کرده است. در اینجا نیز می گوییم تمدن اسلامی و گاه به تمدن اسلامی نیز اشاره می‌کنیم. منظور از آنها در کتابهایی است که غربیها درباره تمدن نوشته‌اند. اسلام و عرب اغلب با هم برابر هستند.

دانلود pdf سؤالات کلیات فرهنگ و تمدن اسلامی

مقام معظم رهبری در مورد فرهنگ فرمودند: منظور ما فرهنگ، اعتقادات و اخلاق است. برخلاف ما، وقتی کلمه فرهنگ را در مکالمات خود می گوییم، بیشتر آداب و رسوم و زبان فارسی است و این کلمات به ذهن ما خطور می‌کند و وقتی ده درصد بودجه دولت را برای فرهنگ باقی می‌گذارند، متأسفانه برای اینها هزینه می‌شود. بنابراین، فرهنگ یک باور و ارزش است و سایر موضوعات جنبه دوم دارند.

شکل مسکن یا برخی آداب و رسوم تغییری در ماهیت فرهنگ ایجاد نمی‌کند. فرهنگ جامعه وقتی تغییر می‌کند که اعتقادات آن درباره وجود، انسان و ارزش‌های حاکم بر زندگی تغییر کند. اصول دین و فروع دین مربوط به اعتقادات و ارزشهاست. ما اعتقادات را بیشتر در اصول و ارزشها را بیشتر در شاخه‌های دین قرار می‌دهیم. بنابراین، در واقع، جایی که اسلام بر زندگی اجتماعی مردم تأثیر می‌گذارد، در بعد فرهنگی است و از طریق فرهنگ با تمدن پیوند می‌خورد.

به همین دلیل است که مسائل فرهنگی با تمدن آمیخته شده است، حتی پدیده از جهتی با تمدن و از راه دیگر با فرهنگ پیوند خورده است. اگر ظاهر و جنبه‌های انضمامی آن را در نظر بگیریم، پس آن بعد تمدن است و اگر جنبه‌های معنایی آن را نیز در نظر بگیریم، معنای موجود در آن و نشانگر یک اعتقاد یا ارزش خاص است، پس این مربوط به فرهنگ جامعه.

نمایش بیشتر
دیدگاه های کاربران
دیدگاهتان را با ما درمیان بگذارید
تعداد دیدگاه : 1 امتیاز کلی : 5.0 توصیه خرید : 0 نفر
بر اساس 1 خرید
1
0
0
0
0
  1. در تاریخ پاسخ

    تشکر فراوان بابت رایگان قرار دادن این سوالات

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قیمت محصول

5,000 تومان