پرداخت امن توسط کارت های عضو شتاب
بازگشت وجه تا 7 روز
تضمین کیفیت و پایین ترین قیمت
پشتیبانی 24 ساعته، 7 روز هفته
اطلاعات محصول
مولف ✍️
کافه جزوه
نوع فایل 📝
PDF
حجم فایل 💾
7 مگابایت
تاریخ انتشار 📅
۱۵ خرداد ۱۴۰۰
تعداد بازدیدها 👁️
276 بازدید
۸,۰۰۰ تومان

دانلود رایگان دستور کار آزمایشگاه شیمی عمومی 2

دستور کار آزمایشگاه شیمی عمومی 2 – تیتراسیون ph متری روشی است که در آن به کمک یک ph متروالکترود آن می توان اطلاعات گوناگونی مثل نقطه هم ارزی، قدرت بافری،pka ، تعداد عامل های اسیدی و جرم مولکولی یک اسید را توسط یک باز تشخیص داد.

الکترود ph که اجزاء آن در شکل 1 نشان داده شده است تنها به غلظت یونH+ حساس بوده و غلظت آن را در محلول ها نشان می دهد . دستگاه ph متر باید هرازچندگاه ی به کمک محلول هایی که دارای ph معینی هستند و با عنوان ph استاندارد نام نهاده شده اند تنظیم گردد تا از صحت اندازه گیری آن اطمینان حاصل گردد.

 

دستور کار آزمایشگاه شیمی عمومی 2

 

در این آزمایش خواهید دید که چگونه ph در طی آزمایش pH در این آزمایش خواهید دید که چگونه تغییرات ناچیزی داشته اما در نزدیکی نقطه هم ارزی تغییرات آن شدید خواهد بود.

شکل 2 نمودار تغییرات  phمحلول اسید تک ظرفیتی بر حسب حجم باز اضافه شده را نشان می دهد در قسمت اول و سوم نمودار تغییرات ph اندک اما در قسمت دوم (میانی) نمودار، تغییرات شدید است.

بنابراین در ناحیه میانی باید باز را قطره قطره به محلول اضافه کرد و ph را اندازه گیری نمود. به کمک اطلاعات بدست آمده می توان به جرم مولکولی اسید پی برد. پیشنهاد می شود برای آشنایی با مفاهیم این آزمایش قبلاً بخش 16 و 17 از کتاب شیمی عمومی مور تیمر مطالعه گردد.

دانلود کتاب دستور کار آزمایشگاه شیمی عمومی 2 پیام نور

برای انجام این آزمایش به محلول NaOh استاندارد 0/1 نیاز دارید. این محلول قبلا تهیه و استاندارد شده است. یک بورت که قبلاً از سالم بودن پیچ آن اطمینان حاصل کرده اید را ابتدا با آب مقطر شسته و سپس با NaOh استاندار د کُر دهید.

سپس آن را با NaOh استاندارد پر کرده و صفر آن را مشابه شکل 3 تنظیم نمائید. یک دستگاه ph متر را از مسئول آزمایشگاه تحویل بگیرید. دقت کنید که الکترود ph باید در یک بشر آب قرار داشته باشد و به مدت طولانی در مجاورت هوا باقی نماند.

در این آزمایش یک بشر 150 میلی لیتری بلند بجای ارلن استفاده خواهید کرد. بنابراین بشر تمیز را بر روی بهم زن مغناطیسی قرار داده یک مگنت مناسب را که قبلاً شسته اید به آن منتقل نمائید.

سپس بورت را طوری تنظیم نمائید که محلول داخل آن به داخل بشر بریزد، الکترود ph را هم پس از شستشو با آب مقطر به داخل بشر منتقل نمائید.

و آن را طوری تنظیم کنید که در اثر چرخیدن مگنت به آن ضربه ای وارد نگردد. بخاطر داشته باشید که سیم الکترود ph به، هم زن مغناطیسی اتصال نداشته باشد در صورت اتصال به علت القاء میدان مغناطیسی مقادیر ph نوسان خواهد داشت.

شکل 4 به شما کمک خواهد کرد تا بشر، بورت، بهم زن مغناطیسی و ph متر را با روش صحیح کنار یکدیگر قرار دهید.

دانلود رایگان کتاب دستور کار آزمایشگاه شیمی عمومی 2 پیام نور

محلول اسید کلریدریک 0/1 که قبلاً تهیه شده است را برداشته و 20 سانتی متر مکعب آن را به کمک پیت حجم سنجی به بشر منتقل نمائید و 20 سانتی مترمکعب آب مقطر به آن اضافه نمائید.

به کمک بهم زن مغناطیسی آن را به خوبی یکنواخت نمائید. سرعت بهم زن مغناطیس را طوری تنظیم نمائید که در طی تیتراسیون با جریان ملایم محلول را یکنواخت نماید و در عین حال سرعت آن تا پایان آزمایش ثابت بماند.

بخاطر داشته باشید که مگنت و الکترود در دورترین فاصله نسبت به هم قرار گیرند تا جریان متلاطم محلول باعث نوسان در پاسخ ph متر نگردد. Ph محلول را خوانده و در جدولی مشابه جدول زیر ثبت نمائید.

سپس پیچ بورت را باز کرده و اجازه دهید محلول NaOh استاندارد وارد بشر گردد. دقت کنید تا آنقدر محلول NaOh به اسید اضافه شود که تغییر ph به اندازه 0.1 واحد گردد.

سپس پیچ بورت را بسته اجازه دهید مخلوط یکنواخت گردد و دستگاه ph ثابتی را نشان دهد. Ph و حجم سود اضافه شده را ثبت نمائید. این کار را آنقدر ادامه دهید تا حجم سود مورد استفاده 30 میلی لیتر گردد.

در این روش نیازی به استفاده از معرف ن یس ت اما برای بررسی محدوده تغییر رنگ معرف ها می توان از یک معرف استفاده نمود. این آزمایش را 3 بار تکرار نمائید.

دانلود فایل پی دی اف جزوه دستور کار آزمایشگاه شیمی عمومی 2

یکی دیگر از واحد هایی که دانشجویان مهندسی شیمی یا سایر رشته های مرتبط باید بگذرانند درس شیمی عمومی 2 می باشد. درس شیمی عمومی دو نیز همانند درس شیمی عمومی یک دارای دو بخش نظری و عملی می باشد. که دانشجو باید در هر دو بخش نظری و عملی نمره ی قبولی را اخذ نماید تا بتواند این درس را پاس کند. دستور کار آزمایشگاه شیمی عمومی 2

پیش نیاز یا هم نیاز درس شیمی عمومی 1 شیمی عمومی2 می باشد. این جزوه دستور کار آزمایشگاه شیمی عمومی 2 به این دلیل نگاشته شده است تا دانشجویان به راحتی بتوانند ازمایشات و مراحل انجام ان ها را مطالعه کرده و در ازمایشگاه به صورت ایمن فعالیت کنند. تمامی اصولی که در روند انجام یک ازمایش باید انجام شود به صورت دقیق در این جزوه ازمایشگاه شیمی عمومی 2 مطرح شده است.

فقط کافی است که کافی است که دانشجویان رشته های مرتبط وقت کافی برای مطالعه این دستور کار ازمایشگاه بگذارند تا در انجام تمامی ازمایشات موفق عمل کنند. همچنین دانشجویان می توانند با مطالعه ی این جزوه گزارش کامل و بی نقصی را برای هر ازمایش یادداشت نمایند که این کار بسیار حائز اهمیت می باشد.

دستور کار آزمایشگاه شیمی عمومی 2 +پی دی اف +مهندسی شیمی

زبان شرح مطالب در این جزوه دستور کار آزمایشگاه شیمی عمومی 2 به صورت روان و قابل فهم می باشد. تا دانشجویان بتوانند با اولین مطالعه کلیه نکات ان را دریابند.

بری انجام ازمایشات درس شیمی عمومی 2 اصلا نگران نباشید زیرا با مطالعه ی این جزوه به صورت کامل تمامی مطالب و نکات موجود را یاد خواهید گرفت. به طور مثال یکی از ازمایشا مطرح شده در این جزوه تجزیه کیفی و شناسایی نمودن کاتیون ها می باشد که شرح دقیقی از ان ارائه شده است.

ادامه مطلب

بله
بله
نظرات
 1. مازیار

  تشکر

 2. امید اسلامی

  ( خریدار محصول )

  بسیار عالی بود و با اطمینان کامل خرید کردم

 3. جلال میر

  ب نظر من خوب بود

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *