1

دانلود دستور كار آزمايشگاه شيمي عمومی 2

(دیدگاه 1 کاربر)
شناسه محصول: 26 دسته: , , برچسب: , تاریخ انتشار: 15 خرداد 1400تعداد فروش: 36تعداد بازدید: 1540
قیمت محصول

9,900 تومان

جزئیات بیشتر

رمز فایل 🔐

cafejozve.ir

زبان ❤️

فارسی

توضیحات مختصر محصول
دانلود دستور كار آزمايشگاه شيمي عمومی 2

دانلود رایگان دستور كار آزمايشگاه شيمي عمومی 2

دستور كار آزمايشگاه شيمي عمومی 2 – تیتراسیون ph متري روشي است كه در آن به كمك يك ph متروالكترود آن مي توان اطلاعات گوناگوني مثل نقطة هم ارزي، قدرت بافري،pka ، تعداد عامل هاي اسيدي و جرم مولكولي يك اسيد را توسط يك باز تشخيص داد.

الکترود ph كه اجزاء آن در شكل 1 نشان داده شده است تنها به غلظت يونH+ حساس بوده و غلظت آن را در محلول ها نشان مي دهد . دستگاه ph متر بايد هرازچندگاه ي به كمك محلول هايي كه داراي ph معيني هستند و با عنوان ph استاندارد نام نهاده شده اند تنظيم گردد تا از صحت اندازه گيري آن اطمينان حاصل گردد.

 

دستور کار آزمایشگاه شیمی عمومی 2

 

در اين آزمايش خواهيد ديد كه چگونه ph در طي آزمايش pH در اين آزمايش خواهيد ديد كه چگونه تغييرات ناچيزي داشته اما در نزديكي نقطه هم ارزي تغييرات آن شديد خواهد بود.

شكل 2 نمودار تغييرات  phمحلول اسيد تك ظرفيتي بر حسب حجم باز اضافه شده را نشان مي دهد در قسمت اول و سوم نمودار تغييرات ph اندک اما در قسمت دوم (مياني) نمودار، تغييرات شديد است.

بنابراين در ناحيه مياني بايد باز را قطره قطره به محلول اضافه كرد و ph را اندازه گيري نمود. به كمك اطلاعات بدست آمده مي توان به جرم مولكولي اسيد پي برد. پيشنهاد مي شود براي آشنايي با مفاهيم اين آزمايش قبلاً بخش 16 و 17 از كتاب شيمي عمومي مور تيمر مطالعه گردد.

دانلود کتاب دستور کار آزمایشگاه شیمی عمومی 2 پیام نور

براي انجام اين آزمايش به محلول NaOh استاندارد 0/1 نياز داريد. اين محلول قبلا تهيه و استاندارد شده است. يك بورت كه قبلاً از سالم بودن پيچ آن اطمينان حاصل كرده ايد را ابتدا با آب مقطر شسته و سپس با NaOh استاندار د كُر دهيد.

سپس آن را با NaOh استاندارد پر كرده و صفر آن را مشابه شكل 3 تنظيم نمائيد. يك دستگاه ph متر را از مسئول آزمايشگاه تحويل بگيريد. دقت كنيد كه الكترود ph بايد در يك بشر آب قرار داشته باشد و به مدت طولاني در مجاورت هوا باقي نماند.

در اين آزمايش يك بشر 150 ميلي ليتري بلند بجاي ارلن استفاده خواهيد كرد. بنابراين بشر تميز را بر روي بهم زن مغناطيسي قرار داده يك مگنت مناسب را كه قبلاً شسته ايد به آن منتقل نمائيد.

سپس بورت را طوري تنظيم نمائيد كه محلول داخل آن به داخل بشر بريزد، الكترود ph را هم پس از شستشو با آب مقطر به داخل بشر منتقل نمائيد.

و آن را طوري تنظيم كنيد كه در اثر چرخيدن مگنت به آن ضربه اي وارد نگردد. بخاطر داشته باشيد كه سيم الكترود ph به، هم زن مغناطيسي اتصال نداشته باشد در صورت اتصال به علت القاء ميدان مغناطيسي مقادير ph نوسان خواهد داشت.

شكل 4 به شما كمك خواهد كرد تا بشر، بورت، بهم زن مغناطيسي و ph متر را با روش صحيح كنار يكديگر قرار دهيد.

دانلود رایگان کتاب دستور کار آزمایشگاه شیمی عمومی 2 پیام نور

محلول اسيد كلريدريك 0/1 كه قبلاً تهيه شده است را برداشته و 20 سانتي متر مكعب آن را به كمك پيت حجم سنجي به بشر منتقل نمائيد و 20 سانتي مترمكعب آب مقطر به آن اضافه نمائيد.

به كمك بهم زن مغناطيسي آن را به خوبي يكنواخت نمائيد. سرعت بهم زن مغناطيس را طوري تنظيم نمائيد كه در طي تيتراسيون با جريان ملايم محلول را يكنواخت نمايد و در عين حال سرعت آن تا پايان آزمايش ثابت بماند.

بخاطر داشته باشيد كه مگنت و الكترود در دورترين فاصله نسبت به هم قرار گيرند تا جريان متلاطم محلول باعث نوسان در پاسخ ph متر نگردد. Ph محلول را خوانده و در جدولي مشابه جدول زير ثبت نمائيد.

سپس پيچ بورت را باز كرده و اجازه دهيد محلول NaOh استاندارد وارد بشر گردد. دقت كنيد تا آنقدر محلول NaOh به اسيد اضافه شود كه تغيير ph به اندازه 0.1 واحد گردد.

سپس پيچ بورت را بسته اجازه دهيد مخلوط يكنواخت گردد و دستگاه ph ثابتي را نشان دهد. Ph و حجم سود اضافه شده را ثبت نمائيد. اين كار را آنقدر ادامه دهيد تا حجم سود مورد استفاده 30 ميلي ليتر گردد.

در اين روش نيازي به استفاده از معرف ن يس ت اما براي بررسي محدودة تغيير رنگ معرف ها مي توان از يك معرف استفاده نمود. اين آزمايش را 3 بار تكرار نمائيد.

دانلود فایل پی دی اف جزوه دستور كار آزمايشگاه شيمي عمومی 2

یکی دیگر از واحد هایی که دانشجویان مهندسی شیمی یا سایر رشته های مرتبط باید بگذرانند درس شیمی عمومی 2 می باشد. درس شیمی عمومی دو نیز همانند درس شیمی عمومی یک دارای دو بخش نظری و عملی می باشد. که دانشجو باید در هر دو بخش نظری و عملی نمره ی قبولی را اخذ نماید تا بتواند این درس را پاس کند. دستور كار آزمايشگاه شيمي عمومی 2

پیش نیاز یا هم نیاز درس شیمی عمومی 1 شیمی عمومی2 می باشد. این جزوه دستور كار آزمايشگاه شيمي عمومی 2 به این دلیل نگاشته شده است تا دانشجویان به راحتی بتوانند ازمایشات و مراحل انجام ان ها را مطالعه کرده و در ازمایشگاه به صورت ایمن فعالیت کنند. تمامی اصولی که در روند انجام یک ازمایش باید انجام شود به صورت دقیق در این جزوه ازمایشگاه شیمی عمومی 2 مطرح شده است.

فقط کافی است که کافی است که دانشجویان رشته های مرتبط وقت کافی برای مطالعه این دستور کار ازمایشگاه بگذارند تا در انجام تمامی ازمایشات موفق عمل کنند. همچنین دانشجویان می توانند با مطالعه ی این جزوه گزارش کامل و بی نقصی را برای هر ازمایش یادداشت نمایند که این کار بسیار حائز اهمیت می باشد.

دستور كار آزمايشگاه شيمي عمومی 2 +پی دی اف +مهندسی شیمی

زبان شرح مطالب در این جزوه دستور كار آزمايشگاه شيمي عمومی 2 به صورت روان و قابل فهم می باشد. تا دانشجویان بتوانند با اولین مطالعه کلیه نکات ان را دریابند.

بری انجام ازمایشات درس شیمی عمومی 2 اصلا نگران نباشید زیرا با مطالعه ی این جزوه به صورت کامل تمامی مطالب و نکات موجود را یاد خواهید گرفت. به طور مثال یکی از ازمایشا مطرح شده در این جزوه تجزیه کیفی و شناسایی نمودن کاتیون ها می باشد که شرح دقیقی از ان ارائه شده است.

نمایش بیشتر
قوانین استفاده

خرید محصول توسط کلیه کارت های شتاب امکان پذیر است و بلافاصله پس از خرید، لینک دانلود محصول در اختیار شما قرار خواهد گرفت و هر گونه فروش در سایت های دیگر قابل پیگیری خواهد بود.

  • دسترسی به فایل محصول به صورت مادام‌العمر
  • ۶ ماه پشتیبانی کاملا رایگان و تضمین شده
  • پرداخت از طریق کلیه کارت های بانکی عضو شتاب
دیدگاه های کاربران
دیدگاهتان را با ما درمیان بگذارید
تعداد دیدگاه : 1 امتیاز کلی : 5.0 توصیه خرید : 0 نفر
بر اساس 1 خرید
1
0
0
0
0
  1. در تاریخ پاسخ

    تشکر

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قیمت محصول

9,900 تومان