دانلود جزوه اندیشه سیاسی امام خمینی

(دیدگاه کاربر 1)
شناسه محصول: 72 دسته: , , تاریخ انتشار: 28 تیر 1400تعداد فروش: 50تعداد بازدید: 1151
قیمت محصول

5,000 تومان

جزئیات بیشتر

رمز فایل

cafejozve.ir

زبان

فارسی

مولف

یحیی فوزی

قوانین استفاده

خرید محصول توسط کلیه کارت های شتاب امکان پذیر است و بلافاصله پس از خرید، لینک دانلود محصول در اختیار شما قرار خواهد گرفت و هر گونه فروش در سایت های دیگر قابل پیگیری خواهد بود.

  • دسترسی به فایل محصول به صورت مادام‌العمر
  • ۶ ماه پشتیبانی کاملا رایگان و تضمین شده
  • پرداخت از طریق کلیه کارت های بانکی عضو شتاب
توضیحات مختصر محصول
دانلود جزوه اندیشه سیاسی امام خمینی

جزوه اندیشه سیاسی امام خمینی (ره) نوشته یحیی فوزی

جزوه اندیشه سیاسی امام خمینی (ره) ایدئولوژی بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران است و به عقاید مذهبی و سیاسی رهبر انقلاب ایران، آیت الله العظمی سید روح الله مصطفوی خمینی اشاره دارد. خمینیسم همچنین به طبقه روحانی حاکم در ایران بعد از سال ۱۹۷۹ اشاره دارد.

همچنین می‌تواند برای رادیکالیزاسیون بخش‌هایی از جمعیت شیعه در ایران، عراق و لبنان و استخدام توسط دولت ایران از اقلیت‌های شیعه در افغانستان مورد استفاده قرار گیرد، عربستان سعودی، و آفریقا. کلمه خمینیست که از خمینیسم گرفته شده است، برای توصیف اعضای حکام روحانی ایران و تمایز آن‌ها از روحانیون عادی مسلمان شیعه نیز استفاده می‌شود.

جزوه اندیشه سیاسی امام خمینی

اندیشه سیاسی امام خمینی pdf

تحت رهبری خمینی، ایران پادشاهی هزاره خود را با یک حکومت دینی جایگزین کرد. خمینی تغییر عمده پارادایمی را در مذهب شیعه ایجاد کرد. وی فقهای اسلامی را نه تنها دارندگان مرجعیت دینی بلکه مرجعیت سیاسی اعلام کرد که باید از آنها به عنوان “ابراز اطاعت از خدا” اطاعت شود و حاکمیت آنها بر همه احکام ثانویه در اسلام مانند نماز، روزه برتری دارد.

دانلود رایگان خلاصه کتاب اندیشه سیاسی امام خمینی یحیی فوزی

به گفته ولی نصر، در خارج از ایران، تأثیر خمینی در میان جمعیت بزرگ شیعه عراق و لبنان احساس شده است. در جهان غیر مسلمان، خمینی بر غرب و حتی فرهنگ عامه غربی تأثیر گذاشت، جایی که گفته می‌شود او “چهره مجازی اسلام” شد که “ترس و بی اعتمادی را نسبت به اسلام ایجاد کرد.

متن کتاب اندیشه سیاسی امام خمینی یحیی فوزی

آیت الله خمینی روحانی ارشد فقیه اسلامی شیعه (دوازده گانه) اسلام بود. الهیات شیعه معتقد است که ولایت یا رهبری اسلامی به شیعیان منتسب به الهی از شیعیان امامیه متعلق به پیامبر اسلام محمد (ص) تعلق دارند که آخرین آنها امام دوازدهم، محمد مهدی است. دانش خدادادی (معصوم) و حس عدالت ائمه اطهار (ع) آن‌ها را به عنوان مرجع قطعی مسلمانان (شیعه) در هر جنبه از زندگی، مذهبی یا غیر آن، از جمله حکمرانی قرار داده است.

با این حال، امام دوازدهم در آنچه شیعه معتقد است “غیبت” (غیبات) در سال ۹۳۹ میلادی ناپدید شد و بنابراین بیش از هزار سال است که برای حکومت بر جامعه مسلمانان حضور ندارد.

در غیاب امام، علمای شیعه / رهبران مذهبی ایده رهبران غیر مذهبی (به طور معمول یک سلطان، پادشاه یا شاه) را برای مدیریت امور سیاسی، دفاع از مسلمانان شیعه و قلمرو آنها پذیرفتند، اما در مورد علما اتفاق نظر حاصل نشد. رابطه مسلمانان با آن رهبران چگونه است. حقوقدانان شیعه معمولاً به یکی از سه رویکرد دولت پایبند بوده‌اند: همکاری با آن، فعال شدن در سیاست برای تأثیرگذاری بر سیاست‌های آن یا معمولاً دوری از آن.

برای چند سال، خمینی دومین مورد از این سه مورد را انتخاب کرد، زیرا معتقد بود که اسلام باید همه جنبه‌های زندگی، به ویژه دولت را در بر بگیرد و عدم تأیید سلسله قاجار ضعیف ایران، مفاهیم غربی و زبان وام گرفته شده در قانون اساسی ۱۹۰۶، و به ویژه سکولاریسم اقتدارگرا و نوسازی شاهان پهلوی.

پیشینیان این رویکرد شامل نظریه “همکاری با سلطان عادل” بود که سید مرتضی در دوران بویه در کار “آل رساله العمل مع آل سلطان” خود در حدود ۱۰۰۰ سال پیش مطرح کرد و ایده او این بود بیشتر توسط نصیرالدین طوسی توسعه یافته است. نفوذ سیاسی روحانیت حدود ۵۰۰ سال پیش در زمان امپراتوری صفوی نهادینه شد.

در زمان معاصر، آیت الله العظمی میرزا شیرازی علیه ناصرالدین شاه مداخله کرد که شاه قاجار ۵۰ سال انحصار توزیع و صادرات تنباکو به یک غیر مسلمان خارجی را در اختیار گرفت. شیرازی فتوای معروف علیه استفاده از دخانیات را به عنوان بخشی از اعتراضات دخانیات صادر کرد.

دانلود رایگان pdf جزوه اندیشه سیاسی امام خمینی (ره)

در سال ۱۹۷۰ خمینی با ایجاد رویکرد چهارم به دولت، با تغییر انقلابی در شیعه، اعلام کرد که سلطنت ذاتاً ناعادلانه است، و این عالمان حقوقی دینی نباید فقط درگیر سیاست شوند بلکه حکومت کنند.

در این مرحله، سید قطب، ایدئولوگ جهادگرای مصر منبع مهمی برای نفوذ خمینی و انقلاب سال ۱۹۷۹ ایران بود. در سال ۱۹۸۴، جمهوری اسلامی ایران در زمان خمینی با صدور تمبر پستی نمادین “شهادت” قطب را گرامی داشت و وی را در پشت میله‌های زندان نشان داد.

آثار قطب توسط اسلام گرایان ایرانی به فارسی ترجمه شد و از محبوبیت قابل توجهی هم قبل و هم پس از انقلاب برخوردار بود. چهره‌های برجسته‌ای مانند علی خامنه‌ای رهبر فعلی ایران و برادرش محمد علی خامنه‌ای، احمد آرام، هادی خسروشاهی و … آثار قطب را به فارسی ترجمه کردند.

نمایش بیشتر
دیدگاه های کاربران
دیدگاهتان را با ما درمیان بگذارید
تعداد دیدگاه : 1 امتیاز کلی : 5.0 توصیه خرید : 0 نفر
بر اساس 1 خرید
1
0
0
0
0
  1. در تاریخ پاسخ

    دست مریزاد

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قیمت محصول

5,000 تومان