بازدید: 109 بازدید
دانشگاه صنعتی شریف چندمین دانشگاه جهان است

دانشگاه شریف به عنوان یکی از برترین دانشگاه‌های دولتی کشور جایگاه علمی بالایی دارد. این دانشگاه به دلیل سیستم آموزشی قوی که دارد توانسته است اعتبار خوبی را در میان دانشگاه‌های خاورمیانه و جهان کسب کند. برای این که بدانید دانشگاه صنعتی شریف چندمین دانشگاه جهان است آن را در ادامه برای شما بیان خواهیم کرد.

 

رتبه‌بندی و رنکینگ دانشگاه‌های جهان

در حال حاضر دانشگاه‌های جهان را بر اساس فاکتورهای مختلفی رتبه‌بندی می‌کنند. این رتبه‌بندی‌ها به افراد مختلف نشان می‌دهد که چگونه دانشگاه‌های جهان را با هم مقایسه کنند و جایگاه‌های علمی و آموزشی آن‌ها را در نظر بگیرند. در ادامه به صورت کلی به این معیارها و اعتبارها در رتبه‌بندی دانشگاه‌ها اشاره می‌کنیم.

  • اعتبار دانشگاه: 40 درصد
  • اعتبار افراد شاغل: 10 درصد
  • نسبت اساتید به دانشجویان: 20 درصد
  • میزان استناد به مقالات هر استاد: 20 درصد
  • تعداد اساتید بین‌المللی: 5 درصد
  • تعداد دانشجویان بین‌المللی: 5 درصد

معمولا در رتبه‌بندی‌های مختلف درصد تاثیر هر کدام از فاکتورهای بالا متفاوت است. ممکن است هر موسسه رتبه‌بندی معیارهای جدیدی را به آنها اضافه کند. حال برای آشنایی بیشتر شما به چند مورد آن‌ها اشاره می‌کنیم. به عنوان مثال در نظام رتبه‌بندی دانشگاه‌های شانگهای ۴ معیار، کیفیت آموزش، خروجی‌های پژوهش، سرانه عملکرد و کیفیت اعضا هیئت‌علمی مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. در واقع این نظام، دانشگاه‌ها را بر اساس موفقیت در ۴ عمل بالا با هم مقایسه می‌کند و برای آنها رتبه جهانی ارائه می‌دهد. نظام رتبه‌بندی شانگهای برای هر کدام از این شاخص‌ها چند معیار مختلف را در نظر گرفته است و بر اساس آن‌ها این فاکتورها را در دانشگاه‌های جهان بررسی می‌کند.

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد معرفی پردیس بین‌الملل دانشگاه صنعتی شریف در کیش روی لینک کلیک کنید.

 

 در سیستم US News رتبه‌بندی دانشگاه‌ها بر اساس ۱۳ شاخص مختلف ارزیابی می‌شود که شما با دسترسی به داده‌های آن‌ها می‌توانید دانشگاه‌های مختلف جهان را با هم بررسی کنید.

 

رتبه‌بندی و رنکینگ دانشگاه‌های جهان

 

در رتبه‌بندی QS دانشگاه صنعتی شریف چندمین دانشگاه جهان است؟

شما برای این که بدانید دانشگاه صنعتی شریف چندمین دانشگاه جهان است باید شاخص‌های رتبه‌بندی زیادی را در نظر بگیرید که در حال حاضر در جهان وجود دارند و مورد استفاده قرار می‌گیرند. این شاخص‌ها باید به گونه‌ای باشند که مورد توجه افراد مختلفی قرار دارند.

 شاخص QS یکی از این شاخص‌ها است که دانشگاه شریف در آن رتبه 380 را کسب کرده است. در واقع جایگاه دانشگاه شریف در میان دانشگاه‌های ایران در این شاخص اول است؛ بنابراین می‌توان دریافت که از نظر سطح علمی دانشگاه شریف تهران بهترین دانشگاه کشور به شمار می‌آید. حال بر اساس رتبه‌بندی QS دانشگاه‌های صنعتی امیرکبیر با رتبه 443، تهران با رتبه 501 – 510، علم و صنعت ایران با رتبه 531 – 540، دانشگاه شیراز با رتبه 751 – 800 و دانشگاه SBU شهید بهشتی 1001 – 1200 قرار دارند.

 

در رتبه‌بندی U.S. News دانشگاه صنعتی شریف چندمین دانشگاه جهان است؟

یکی از معتبرترین شاخص‌های رتبه‌بندی دانشگاه‌ها در سراسر جهان U.S. News است. این شاخص نیز هر ساله بر اساس فاکتورهای خود دانشگاه‌های سراسر جهان را رتبه‌بندی می‌کند که در سال جاری دانشگاه صنعتی شریف در جایگاه 598 قرار دارد. در واقع این دانشگاه چهارمین دانشگاه برتر کشور از نظر شاخص رتبه‌بندی U.S. News است.

 

برای کسب اطلاعات بیبشتر در مورد دانشگاه امیرکبیر بهتر است یا دانشگاه صنعتی شریف روی لینک کلیک کنید.

 

در این شاخص بندی دانشگاه تهران با رتبه 329 جهانی در جایگاه اول دانشگاه‌های کشور قرار دارد. بر اساس این شاخص دانشگاه آزاد اسلامی تهران، علوم پزشکی تهران، صنعتی نوشیروانی بابل و صنعتی شریف، دانشگاه تبریز، امیرکبیر، تربیت مدرس، صنعتی اصفهان، علوم پزشکی مشهد به ترتیب در جایگاه‌های 394،517،598،625،633،708،739 و 779 جهانی رتبه‌بندی U.S. News قرار دارند.

جایگاه آن‌ها در میان دانشگاه‌های کشور نیز به ترتیب اعلام شده است؛ یعنی دانشگاه آزاد اسلامی تهران بعد از دانشگاه تهران در جایگاه دوم و دانشگاه علوم پزشکی مشهد نیز در جایگاه دهم دانشگاه‌های برتر کشور از نظر شاخص رتبه‌بندی U.S. News قرار دارد. حال دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل با دانشگاه شریف هر دو با رتبه 598 در جایگاه چهارم برترین دانشگاه‌های کشور در سال 2023 قرار دارند.

 

جایگاه دانشگاه صنعتی شریف در میان دانشگاه‌های کشور سال 2024

اگر دوست دارید بدانید که جایگاه دانشگاه صنعتی شریف در میان دانشگاه‌های برتر کشور کجاست باید بیان کرد که طبق آخرین رتبه‌بندی موسسه «تایمز هایر اجوکیشن» (Times Higher Education ) برای سال 2024 دانشگاه شریف در جایگاه اول دانشگاه‌های کشور قرار دارد.

 در این نظام رتبه‌بندی حدود ۷۳ موسسه آموزشی مورد بررسی قرار گرفته است که در آن‌ها دانشگاه شریف در جایگاه اول کشوری و جایگاه 300 تا 350 جهانی قرار دارد. در این رتبه‌بندی ۱۸ شاخص مختلف مورد ارزیابی قرار می‌گیرد که در پنج حوزه آموزشی (با وزن 29.5 درصد)، محیط پژوهش (با وزن 29 درصد)، کیفیت پژوهش (با وزن 30 درصد)، وجهه بین‌المللی (با وزن 7.5 درصد) و صنعت (با وزن 4 درصد) دسته‌بندی می‌شوند. شاخص تدریس دانشگاه شریف در این رتبه‌بندی 39.1، در شاخص محیط پژوهشی 37.4، در کیفیت پژوهشی 78.3، در شاخص صنعتی 86.2 و در شاخص چشم‌انداز بین‌المللی 37 است.

 

جایگاه دانشگاه صنعتی شریف در میان دانشگاه‌های کشور

 

برای کسب اطلاع از شرایط ثبت نام بدون کنکور دانشگاه صنعتی شریف و مدارک لازم جهت ثبت‌نام داوطلبان روی لینک کلیک نمایید.

 

جایگاه دانشگاه شریف در میان دانشگاه‌های آسیا

اگر دوست دارید بدانید که جایگاه دانشگاه صنعتی شریف در میان دانشگاه‌های آسیا کدام است باید بیان کرد که این دانشگاه در میان دانشگاه‌های آسیا نیز جایگاه خوبی را به دست آورده است. این دانشگاه بر اساس رتبه‌بندی جهانی کیو اس(QS) در جمع 100 دانشگاه برتر آسیا قرار دارد. در این رتبه‌بندی حدود 856 دانشگاه آسیا مورد ارزیابی قرار گرفته است که در آن ۳۱ دانشگاه کشور قرار دارند.

دانشگاه شریف با به دست آوردن جایگاه ۸۵ در میان دانشگاه‌های برتر آسیا همانند سال‌های گذشته حضور پر رنگی را داشته است. بعد از دانشگاه شریف دانشگاه تهران در جایگاه ۸۸، امیرکبیر 121، علم و صنعت ایران 166، شیراز 184، فردوسی مشهد 187، صنعتی اصفهان 191، تبریز 199، صنعتی انوشیروانی بابل 238 و دانشگاه شهید بهشتی در جایگاه 251 تا 260 قرار دارند. بنابراین می‌توان دریافت که دانشگاه‌های ایرانی جزو بهترین دانشگاه‌های آسیایی و جهانی هستند.

 

سوالات متداول

در سال 2024 دانشگاه صنعتی شریف چندمین دانشگاه جهان است؟

این دانشگاه در حال حاضر در جایگاه ۳۸۰ شاخص رتبه‌بندی جهانی QS قرار دارد.

 

رتبه آسیایی دانشگاه شریف برای سال 2024 کدام است؟

این دانشگاه از نظر شاخص رتبه‌بندی QS در جایگاه ۸۵ دانشگاه‌های آسیایی قرار دارد.

 

جایگاه دانشگاه شریف در میان دانشگاه‌های کشور در سال 2024 کدام است؟

این دانشگاه در سال 2024 جایگاه اول دانشگاه‌های کشور را کسب کرده است.

5/5 - (1 امتیاز)

ادامه مطلب