بازدید: 126 بازدید
راهنمای ثبت‌نام دانشگاه تهران

با توجه به این که زمان ثبت‌نام دانشگاه تهران بسیار محدود است و شما باید در مدت زمان کوتاه ثبت‌نام کنید. لذا لازم است با راهنمای ثبت‌نام دانشگاه تهران آشنایی داشته باشید.

معمولا برای ثبت‌نام دانشگاه تهران باید مدارکی را داشته باشید و آن‌ها را در سایت ثبت‌نام بارگذاری نمایید. با توجه به این که مراحل ثبت‌نام اولیه دانشگاه تهران به صورت آنلاین و غیرحضوری است. لذا اگر جزو قبول شدگان این دانشگاه باشید با مراحل ثبت‌نام دانشکده‌های تهران آشنایی داشته باشید.

 

مرحله اول راهنمای ثبت‌نام دانشگاه تهران: ورود به سیستم

شما برای این که بتوانید در دانشگاه تهران ثبت‌نام کنید. در ابتدا لازم است با ورود به سامانه، شناسه یکتا را از آن دریافت کنید. بعد از َآن به سایت  https://reg.ut.ac.ir وارد شوید. مقطع تحصیلی خود را انتخاب نمایید تا کادر جدیدی برای شما باز شود. در این کادر تمام توضیحات ارائه داده شده را مطالعه کنید. بعد از آن برای ورود به فرایند ثبت‌نام دانشگاه روی کادر رنگی کلیک نمایید.

ورود به سیستم دانشگاه تهران

 بعد از آن که وارد سیستم شدید روی گزینه ثبت‌نام کلیک نمایید و منوی پردازش غیرحضوری دانشجویان جدیدالورود را انتخاب کنید تا برای شما فرمی نمایان شود.

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد لیست رشته‌های دانشگاه تهران روی لینک کلیک کنید.

 

ثبت نام آنلاین در دانشگاه تهران

در این جا مشخصات اصلی دانشجو نمایش داده می‌شود. در پایین جدول نیز مراحل انجام کار مشخص شده است. در کنار آن‌ها به شرایط دانشجو (مثل رشته، دوره و…)، شرایط دانشگاه (قوانین آموزشی، شهریه و…) و مراحل مختلف پذیرش غیرحضوری دانشجو دانشگاه تهران توجه کنید که برای دانشجویان مختلف ممکن است متفاوت باشد.

به عنوان مثال اگر دانشجو جزو دانشجویان شبانه باشد برای آن‌ها فرم جدیدی مانند فرم پرداخت شهریه مشخص می‌شود که در آن باید شهریه نیمسال تحصیلی خود را پرداخت نمایند. حال اگر شما جزو دانشجویان روزانه دانشگاه تهران باشید این بخش برای شما مشخص نمی‌شود.

دانشگاه تهران برای راهنمای ثبت‌نام دانشجویان خود در هر مرحله از ثبت‌نام یک راهنما در سمت چپ قرار داده است. به طوری که در آن توضیحات لازم ارائه شده است. در کنار آن‌ها ستونی تحت عنوان «وضعیت» نمایان شده است که در آن وضعیت انجام هر مرحله را مشخص می‌کند. همچنین شما می‌توانید با انتخاب گزینه «انتخاب» در سمت راست لیست برای انجام هر محله از آن استفاده نمایید.

 

مرحله دوم راهنمای ثبت‌نام دانشگاه تهران: تعیین وضعیت نظام‌وظیفه

دانشجویان مردی که برای اولین بار می‌خواهند در دانشگاه تهران ثبت‌نام کنند باید مرحله تعیین وضعیت نظام را نیز پشت سر بگذارند. برای این کار در فرم اولیه، مورد اول را انتخاب کنند. بعد از آن کلیه مراحلی که برای آن‌ها نمایان شده است را با دقت طی کرده و کلیه مدارک لازم برای آن را ارائه دهند.

 

تعیین وضعیت نظام‌وظیفه دانشجویان دانشگاه تهران

 

 

برای اطلاع از دانشگاه تهران و معرفی، امکانات، دانشکده ها و خوابگاه دانشجویی روی لینک کلیک کنید.

 

 مرحله سوم راهنمای ثبت‌نام دانشگاه تهران: اطلاعات دانشجو

در این بخش از راهنما ثبت‌نام دانشگاه تهران شما باید اطلاعات خود را وارد نمایید. بعد از آن که اطلاعات خود را در سامانه درج کردید آن‌ها را به دقت مطالعه کنید و بعد از اطمینان از صحت آن‌ها گزینه تایید را بزنید.

حال اگر بعد از تایید متوجه شدید که اشکالی در اطلاعات شما ایجاد شده است در این صورت باید قبل از پذیرش نهایی به واحد آموزشی خود اعلام کنید.

 

ثبت اطلاعات دانشجو در دانشگاه تهران

 

مرحله چهارم راهنمای ثبت‌نام دانشگاه تهران: ارسال فایل مدارک

در این مرحله از راهنمای ثبت‌نام دانشگاه تهران شما باید به عنوان دانشجویان جدیدالورود فایل مدارک اسکن شده خود را ارسال کنید. برای این کار لازم است کلیه این مدارک را در بخش‌های مربوط به خود ارسال کنید. در واقع بارگذاری مدارک در تمامی فیلدهایی که در کنار آن «بله» درج شده است، اجباری بوده و باید آن را انجام دهید.

 

ارسال فایل مدارک ثبت نام دانشگاه تهران

 

دقت کنید شما می‌توانید تصویر کلیه مدارک شناسنامه‌ای خود را بارگذاری کنید؛ اما به هنگام مراجعه حضوری باید اصل این مدارک را نیز ارائه دهید.

حال اگر شما جزو یکی از کارکنان پیمانی و رسمی وزارت آموزش و پرورش یا سپاه پاسداران انقلاب اسلامی باشید باید موافقت نامه بدون قید و شرط را نیز ارائه دهید. دانشجویان که فارغ‌التحصیل حوزه‌های علمیه هستند باید برای ثبت‌نام در این دانشگاه موافقت نامه بدون قید و شرط حوزه‌های علمیه قم را ارائه دهید تا بتوانند بدون نیاز به کارت پایان خدمات یا معافیت از خدمت در این دانشگاه تحصیل نمایند.

آن دسته از قبول شدگان تهران که در حین خدمت هستند باید برای تکمیل فرایند ثبت‌نام خود کارنامه قبولی را دریافت کرده و به دانشگاه تهران و دانشکده مدنظر خود مراجعه کنند تا در آن جا بتوانند نامه درخواست ترخیص از خدمت را دریافت کنند.

 

 

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد شرایط ثبت‌نام دانشگاه تهران بدون کنکور روی لینک کلیک کنید.

 

مرحله پنجم راهنمای ثبت‌نام دانشگاه تهران: ارسال تعهدنامه الکترونیکی

در این بخش لازم است شما تمام مرامنامه انضباطی و تعهدنامه‌ها را مطالعه و آن‌ها را قبول نمایید.

 

ارسال تعهدنامه الکترونیکی دانشگاه تهران

 

مرحله ششم راهنمای ثبت‌نام غیرحضوری دانشگاه تهران: پرداخت الکترونیکی پیش‌پرداخت شهریه

دانشجویانی که مشمول پرداخت شهریه در دانشگاه تهران هستند در این بخش لازم است شهریه خود را واریز نمایند. مبلغ شهریه آن‌ها توسط سیستم نمایش داده می‌شود که با اتصال به شبکه شتاب آن را پرداخت کنند.

 

پرداخت الکترونیکی پیش‌پرداخت شهریه دانشگاه تهران

 

مرحله هفتم راهنمای نام‌نویسی آنلاین دانشگاه تهران: پرداخت الکترونیکی هزینه خدمات پذیرش و ثبت‌نام

در این بخش نیز شما باید هزینه انجام برخی از خدمات ثبت‌نام خود را به صورت آنلاین پرداخت کنید.

 

پرداخت الکترونیکی هزینه خدمات پذیرش و ثبت‌نام دانشگاه تهران

 

مرحله هشتم راهنمای ثبت‌نام دانشگاه تهران: تقاضای خوابگاه و عملیات درخواست خوابگاه

همان طور که از نام این مرحله پیدا است در این بخش شما باید جهت دریافت خوابگاه دانشگاه تهران در صورت تمایل درخواست دهید. معمولا زمان ثبت‌نام و درخواست خوابگاه دانشگاه تهران در محدود زمانی خاصی انجام می‌شود که شما باید در مدت زمان معین شده اقدامات لازم را انجام دهید. دقت کنید که ثبت درخواست خوابگاه شما در دانشگاه تهران به منزله ثبت‌نام قطعی شما نیست؛ زیرا ممکن است بنابه دلایل مختلفی سرپرست خوابگاه دانشگاه تهران با درخواست شما موافقت نکند.

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد دانشگاه تهران بهتر است یا شهید بهشتی؟ روی لینک کلیک کنید.

 

تقاضای خوابگاه و عملیات درخواست خوابگاه دانشگاه تهران

 

مرحله نهم راهنمای ثبت‌نام دانشگاه دولتی تهران: پایان پذیرش غیرحضوری

اگر شما کلیه مراحل بالا را انجام داده باشید، ثبت‌نام غیرحضوری شما در دانشگاه تهران تمام شده است. در انتها کلیه کارهایی که انجام دادید را برای شما نمایش می‌دهند که در صورت تایید آن‌ها ثبت نهایی کنید. بعد از آن که ثبت نهایی کردید برای شما پیامکی ارسال می‌شود که بیانگر تکمیل فرایند ثبت‌نام شما در دانشگاه تهران است.

 

پایان پذیرش غیرحضوری ثبت نام دانشگاه تهران

 

مرحله دهم راهنمای ثبت‌نام دانشگاه تهران: موارد مورد نیاز برای پذیرش حضوری

بعد از آن که ثبت‌نام غیرحضوری شما در دانشگاه تهران تمام شد برای شما پنجره جدیدی باز می‌شود که در آن کلیه مدارک لازم برای ثبت‌نام حضوری نمایان می‌شود. شما کلیه این مدارک را به هنگام مراجعه به دانشگاه تهران به همراه داشته باشید.

معمولا در کنار این مدارک، تاریخ و ساعت مراجعه دانشجویان برای آن‌ها نیز مشخص می‌شود که شما باید طبق آن اقدام نمایید.

 

مشاهده موارد مورد نیاز برای پذیرش حضوری دانشگاه تهران

 

 

برای اطلاع از دانشگاه صنعتی شریف تهران تا چه رتبه‌ای می‌پذیرد؟ روی لینک کلیک کنید.

 

سوالات متداول

راهنمای ثبت‌نام دانشگاه تهران چگونه است؟

شما برای ثبت‌نام در دانشگاه تهران باید به صورت غیرحضوری و حضوری اقدام نمایید؛ که مراحل آن را در بالا عنوان کردیم.

 

آیا دریافت شناسه یکتا برای ثبت‌نام در دانشگاه تهران ضروری است؟

بله، شما برای شروع فرایند ثبت‌نام خود باید شناسه یکتا دریافت کنید که نحوه دریافت آن در سایت دانشگاه قرار دارد.

 

قبول‌شدگانی که در حین خدمت هستند می‌توانند در دانشگاه تهران ثبت‌نام کنند؟

بله، این دسته از داوطلبان باید با در دست داشتن کارنامه قبولی خود به دانشکده دانشگاه تهران مدنظر خود مراجعه کنند و در آن جا نامه ترخیص از خدمت سربازی را دریافت نمایند.

ادامه مطلب