بازدید: 26 بازدید
دانشگاه تهران یا اصفهان

دانشگاه تهران و اصفهان دو تا از معروف‌ترین دانشگاه‌های دولتی کشور هستند که شما می‌توانید در آن‌ها در نوبت روزانه و شبانه قبول شوید. برای این که در مورد برتری دانشگاه تهران یا اصفهان اطلاعاتی را کسب نمایید و به مزایای تحصیل آن‌ها پی ببرید آن را در ادامه برای شما عنوان خواهیم کرد.

 

معرفی دانشگاه روزانه تهران

شما برای این که به مقایسه خوبی در مورد دانشگاه تهران یا اصفهان برسید در ابتدا قصد داریم دانشگاه تهران را برای شما معرفی کنیم. دانشگاه تهران به عنوان بزرگترین مرکز آموزش عالی کشور در سال ۱۳۱۳ در باغ جلالیه ایجاد شد. این دانشگاه با ادغام چند مدرسه و دارالفنون در زمان رضاشاه پهلوی تاسیس شده است. به دلیل این که دانشگاه تهران اولین دانشگاه کشور است آن را با نام دانشگاه مادر نیز می‌شناسند و به عنوان نماد آموزش عالی در کشور شناخته می‌شود. دانشگاه تهران به فعالیت‌های پژوهشی اهمیت زیادی می‌دهد و برای همین دانشجویان بعد از ورود به این دانشگاه باید در راستای کشف دانش و علوم جدید با هم در پژوهشکده‌ها فعالیت کنند.

در حال حاضر دانشگاه تهران 25 دانشکده، 9 پردیس و 16 مرکز پژوهشی و تحقیقاتی دارد که هر کدام از آن‌ها در نقاط مختلف کشور واقع هستند؛ اما اکثر آن‌ها در تهران و در اطراف میدان انقلاب قرار دارند. به طوری که شما به راحتی با مترو و BRT می‌توانید در بین آن‌ها رفت و آمد کنید.

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد تاریخچه دانشگاه تهران روی لینک کلیک کنید.

 

دانشگاه تهران در رتبه کشوری و جهانی در جایگاه بالایی قرار دارد. این دانشگاه با انتشار 121931 پایان‌نامه و رسالت، 150469 فعالیت علمی و 1642 طرح کاربردی موفق شده است به عنوان بهترین دانشگاه کشور معرفی شود. لذا اگر شما می‌خواهید در بهترین دانشگاه کشور تحصیل کنید حتما دانشگاه تهران را انتخاب نمایید.

با توجه به این که در این دانشگاه افراد نخبه و رتبه‌های برتر کنکور تحصیل می‌کنند، لذا کارکنان برای فراهم کردن امکانات تحصیلی و رفاهی آن‌ها تلاش کرده‌اند. در این دانشگاه ۱۵ خوابگاه دانشجویی وجود دارد که شما برای اسکان در آن‌ها باید ثبت‌نام کنید. ثبت‌نام در خوابگاه دانشگاه تهران نیاز به شرایطی دارد که در سایت دانشگاه تهران همه آن‌ها عنوان شده است.

 

معرفی دانشگاه روزانه تهران

 

در دانشگاه تهران تمام رشته‌های تحصیلی وجود دارد؛ بنابراین ۵ گروه آزمایشی کنکور سراسری می‌توانند در دانشگاه تهران قبول شوند. در دانشگاه تهران 111 رشته تحصیلی در کارشناسی، ۱۷۷ رشته در مقطع کارشناسی ارشد و ۱۵۶ رشته در مقطع دکتری وجود دارد که شما می‌توانید در تمام مقاطع تحصیلی در دانشگاه تهران در نوبت روزانه، شبانه و پردیس خودگردان قبول شوید.

 

معرفی دانشگاه سراسری اصفهان

دانشگاه اصفهان نیز یکی از دانشگاه‌های برتر کشور است که با ۶۷۰ نفر عضو هیئت‌علمی موفق شده است مقالات و کتاب‌های علمی زیادی را چاپ کند. این دانشگاه در سال 1325 تحت عنوان آموزشگاه بهداری عالی اصفهان تاسیس شد و از آن زمان تاکنون موفق شده است با مقالات و کتاب‌های خود کنفرانس‌های داخلی و خارجی شرکت کند.

دانشگاه اصفهان مانند دانشگاه تهران در تمام مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری دانشجو قبول می‌کند. در حال حاضر در این دانشگاه بیش از 16.5 هزار دانشجو در ۴ گروه آموزشی فنی و مهندسی، علوم پایه، علوم انسانی و زبان‌های خارجه مشغول به تحصیل هستند.

دانشگاه اصفهان جزوه دانشگاه‌های برتر کشور است؛ زیرا این دانشگاه تاکنون هزاران مقاله و کتاب توسط اعضای هیئت‌علمی خود چاپ کرده است و ۴۰ مجله علمی و پژوهشی دارد.

موقعیت جغرافیایی دانشگاه اصفهان باعث شده است که دانشجویان زیادی از سراسر کشور و کشورهای همسایه در آن ثبت‌نام کنند. دانشگاه اصفهان برای کاهش دغدغه‌های تحصیلی و رفاهی دانشجویان هر ساله طرح‌های جدیدی را در نظر می‌گیرد تا دانشجویان برای تحصیل در این دانشگاه مشکل خاصی نداشته باشند. این دانشگاه در حال حاضر در محدوده هزار جریب نزدیک به کوه صفه اصفهان قرار دارد و به عنوان دومین دانشگاه بزرگ اصفهان شناخته می‌شود.

 

جهت اطلاع از لیست بهترین دانشگاه های ایران روی لینک کلیک کنید.

 

مزایای تحصیل در دانشگاه تهران یا اصفهان بیشتر است؟

با توجه به مطالب بالا متوجه شدید که دانشگاه تهران و اصفهان جزو برترین دانشگاه‌های کشور هستند که برای افزایش امکانات تحصیلی و رفاهی دانشجویان خود تلاش می‌کنند. این دانشگاه‌ها هر ساله از میان داوطلبان برتر کنکور سراسری دانشجو قبول می‌کنند؛ اما شما با داشتن سوابق تحصیلی درخشان می‌توانید در برخی از رشته‌های آن‌ها قبول شوید. لازم به ذکر است که شما برای قبولی در رشته‌های بهتر این دانشگاه‌ها باید در کنکور سراسری شرکت کنید؛ زیرا داوطلبان زیادی برای تحصیل در این رشته‌ها وجود دارند. لذا پذیرش آن‌ها تنها از طریق کنکور سراسری خواهد بود.

در مورد این که تحصیل در دانشگاه تهران یا اصفهان بهتر است باید بیان نمود که تحصیل در هر کدام از این دانشگاه‌ها مزایای ویژه‌ای دارد. به عنوان مثال دانشگاه تهران به عنوان برترین دانشگاه کشور از نظر سطح علمی و آموزشی نسبت به دانشگاه اصفهان بهتر است و این دانشگاه امکانات تحصیلی و آموزشی بیشتری نسبت به دانشگاه اصفهان دارد. لذا محبوبیت این دانشگاه نسبت به دانشگاه اصفهان بیشتر است.

 

مزایای تحصیل در دانشگاه تهران یا اصفهان بیشتر است

 

دانشگاه اصفهان نیز جزوه دانشگاه‌های برتر کشور است و این دانشگاه در میان دانشگاه‌های کشور در جایگاه هفتم قرار دارد. به طوری که این دانشگاه نیز در ۹ رشته مختلف در کشور قطب علمی شده است.

 

قطب های علمی دانشگاه اصفهان

 • قطب علمی آنتی‌اکسیدان‌های گیاهی
 • قطب علمی جبر باناخ
 • قطب علمی شهرسازی و علوم جغرافیایی
 • قطب علمی تحقیقات و پژوهش تاریخ اسلام در دوران صفویان
 • قطب مطالعات بنیادین و کاربردهای ادبیات عرفانی
 • قطب علمی روانشناسی معنویت و شادی
 • قطب علمی اقتصاد بین‌الملل
 • قطب علمی آلاینده‌های زیست محیطی
 • قطب علمی اقتصاد و برنامه‌ریزی شهری

 

جهت اطلاع از راهنمای ثبت‌نام دانشگاه تهران روی لینک کلیک کنید.

 

قطب های علمی دانشگاه تهران

 • قطب علمی فیزیک ساختار و خواص میکروسکوپی ماده
 • عنوان قطب علمی کنترل و پردازش هوشمند
 • قطب علمی الکترومغناطیس کاربردی
 • قطب علمی الکترونیک و نانو الکترونیک
 • قطب علمی کاربرد روش‌های هوشمند و تجربی در مهندسی مکانیک
 • قطب علمی مهندسی و مدیریت زیرساخت‌های عمرانی
 • قطب علمی مهندسی نقشه‌برداری و مقابله با سوانح طبیعی
 • قطب علمی سطح و حفاظت از خوردگی در صنایع
 • قطب علمی فناوری معماری

علاوه بر این موارد باید به میزان دسترسی خود به دانشگاه توجه کنید و همچنین بدانید که ظرفیت قبولی در کدام یک دانشگاه بیشتر است. از جمله مزایای دیگری که می‌تواند در انتخاب بهترین دانشگاه تهران یا اصفهان موثر باشد؛ رتبه قبولی آن‌ها است. در واقع شما باید بر اساس رتبه قبولی خود در کنکور سراسری انتخاب رشته نمایید.

 

سوالات متداول دانشگاه تهران یا اصفهان

دانشگاه تهران در کجا قرار دارد؟

دانشگاه تهران در میدان انقلاب، خیابان ۱۶ آذر قرار دارد.

 

امکانات رفاهی دانشگاه تهران یا اصفهان بهتر است؟

از نظر امکانات رفاهی هر دو این دانشگاه‌ها در سطح عالی قرار دارند. حال ممکن است در برخی از مواقع دانشجویان از این امکانات ناراضی‌ باشند که معمولا با پیگیری زود رفع می‌شوند.

 

رتبه دانشگاه تهران یا اصفهان در کشور بیشتر است؟

رتبه عملی دانشگاه تهران و اصفهان در کشور به ترتیب اول و هفتم است.

5/5 - (1 امتیاز)

ادامه مطلب