بازدید: 32 بازدید
استخدام آموزش و پرورش بدون کارت پایان خدمت

برای عده زیادی سوال پیش آمده است که آیا امکان استخدام آموزش و پرورش بدون کارت پایان خدمت وجود دارد و آیا باید به هنگام ثبت‌نام در آزمون استخدامی کارت پایان خدمت را به همراه داشت؟ اگر دوره خدمت فردی تمام شده باشد و هنوز کارت پایان خدمت آن نرسیده باشد باز هم می‌تواند در آزمون استخدامی آموزش و پرورش شرکت کند؟ با توجه به این که کارت پایان خدمت یکی از مدارک لازم و ضروری برای استخدام در آموزش و پرورش است. برای همین قصد داریم این موضوع را برای شما مشخص کنیم.

 

آیا امکان استخدام آموزش و پرورش بدون کارت پایان خدمت وجود دارد؟

به دلیل محبوبیت شغل معلمی افراد زیادی به دنبال استخدامی در آموزش و پرورش بدون کارت خدمت هستند. حال آیا امکان استخدام آموزش و پرورش بدون کارت پایان خدمت وجود دارد؟ طبق ماده 62 قوانین و مقررات وظیفه عمومی کلیه کسانی که کارت پایان خدمت ندارند نمی‌توانند در آموزش و پرورش استخدام شوند. کسانی که جزو مشمولین غائب یا فراری از خدمت هستند نیز نمی‌توانند در وزارت آموزش و پرورش یا هر وزارت خانه دیگری مشغول به کار شوند. البته امکان استخدام این افراد در تمام موسسات وابسته به دولت نیز غیرمجاز است و در صورت مشاهده با آن‌ها برخورد می‌شود.

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد زمان ثبت‌نام استخدامی آموزش و پرورش و شرایط سنی و منابع آن ها روی لینک کلیک کنید.

 

علاوه بر کسانی که کارت پایان خدمت ندارند، کلیه کسانی که هنوز کارت پایان خدمت آن‌ها صادر نشده است امکان استخدام آموزش و پرورش را ندارند. لذا شما تحت هیچ شرایطی بدون داشتن کارت پایان خدمت نمی‌توانید در وزارت آموزش و پرورش استخدام شوید.

سرباز معلمانی که دوره خدمت خود را در این وزارت طی می‌کنند نیز نمی‌توانند در آموزش و پرورش استخدام شوند. لذا آن‌ها نمی‌توانند در آزمون‌های استخدامی آموزش و پرورش شرکت کنند یا بعد از پایان خدمت خود به عنوان نیروی جدید در این وزارت مشغول به کار شوند؛ بنابراین می‌توان دریافت که استخدام آموزش و پرورش بدون کارت پایان خدمت به صورت رسمی، قراردادی و پیمانی وجود ندارد.

 

آیا امکان استخدام آموزش و پرورش بدون کارت پایان خدمت وجود دارد

محدودیت‌های مشمولین بدون کارت پایان خدمت و معافیت خدمت

 مسئولین نظام وظیفه برای کسانی که جزو غایبین خدمت یا سرباز فراری هستند. علاوه بر عدم استخدام آموزش و پرورش بدون کارت پایان خدمت مجازات دیگری را نیز در نظر گرفته‌اند تا این افراد برای انجام امور اجتماعی و زندگی خود محدودیت‌هایی داشته باشند. در واقع آن‌ها کلیه این افراد را مجبور می‌کنند تا بعد از سن ۱۸ سالگی به خدمت سربازی رفته و آن را به پایان برسانند.

در حال حاضر طبق ماده 10 قانون خدمت وظیفه عمومی کسانی که کارت پایان خدمت ندارند نمی‌توانند از برخی امور، خدمات و تسهیلات بهره‌مند شوند و تا زمانی که وضعیت نظام وظیفه خود را مشخص نکنند نمی‌توانند این محدودیت‌ها را رفع کنند. در ادامه به چند مورد از محرومیت‌های مشمولین بدون کارت پایان خدمت اشاره می‌کنیم.

  • این افراد از دریافت هرگونه وام و کمک‌های کشاورزی، صنعتی، دامداری و مسکن از طریق بانک‌ها و وزارتخانه‌ها و موسسات دولتی محروم هستند.
  • بدون داشتن کارت پایان خدمت نمی‌توانید در انتخابات مجلس شورای اسلامی و سایر شوراها کاندید شوید.
  • کسانی که کارت پایان خدمت یا معافیت خدمت ندارند نمی‌توانند اصل گواهینامه یا پایان‌نامه دوره‌های تحصیلی دیپلم یا بالاتر را دریافت کنند.
  • برای این دسته از افراد امکان صدور پروانه کسب و اجازه اشتغال وجود ندارد.
  • امکان خروج از کشور بدون داشتن کارت پایان خدمت وجود ندارد.
  • این افراد نمی‌توانند از سازمان‌های دولتی و غیردولتی مستمری دریافت کنند.
  • بدون داشتن کارت پایان خدمت یا معافیت خدمت امکان استخدام به صورت رسمی، پیمانی، روزمزد و غیره وجود ندارد.

در این میان برخی از کارفرمایان از افرادی که کارت پایان خدمت ندارند سو استفاده کرده و برای آن‌ها بیمه در نظر نمی‌گیرند؛ اما طبق قانون کار کسانی که مشغول به کار هستند با داشتن کارت پایان خدمت یا بدون آن مشمول بیمه هستند؛ لذا در این مورد دقت کنید.

برای استخدامی طلاب در آموزش و پرورش در طرح امین، زمان، شرایط، مدارک و منابع روی لینک کلیک کنید.

 

مجازات استخدام افراد بدون کارت پایان خدمت

در بالا ضمن بیان استخدام آموزش و پرورش بدون کارت پایان خدمت در مورد محرومیت‌های آن‌ها صحبت کردیم. به طوری که بیان نمودیم این افراد بدون کارت پایان خدمت نمی‌توانند در هیچ وزارت خانه یا سازمانی استخدام شوند؛ اما اگر به هر دلیلی این افراد در وزارت خانه یا موسسات دولتی و وابسته به دولت مشغول به کار شوند چه مجازاتی برای افراد استخدام کننده وجود دارد؟

در ادامه ماده 63 قوانین و مقررات وظیفه عمومی آمده است اگر فرد یا افرادی که در وزارتخانه‌ها یا اماکن دولتی مشغول به کار هستند، کسانی که کارت پایان خدمت یا معافیت خدمت را ندارند استخدام کنند در صورت شناسایی به صورت زیر مجازات می‌شوند:

  • اگر افراد به خدمت گرفته شده بین یک الی دو نفر باشند در این صورت از حقوق افراد استخدام کننده مطابق قانون به مدت یک ماه تا یک سال ۵۰ درصد کسر می‌شود.
  • اگر افراد استخدام شده ۳ نفر یا بیشتر باشند در این صورت فرد یا افراد استخدام کننده به صورت دائم از کار برکنار می‌شوند.

 

مجازات استخدام افراد بدون کارت پایان خدمت

مجازات موسسات و نهادهای خصوصی به کارگیری مشمولین غایب

در ادامه بحث استخدام آموزش و پرورش بدون کارت پایان خدمت بیان می‌کنیم که اگر موسسات و نهادهای به کار گیرنده افراد بدون کارت پایان خدمت از نوع خصوصی باشند در این صورت چه مجازاتی برای آن‌ها وجود دارند.

طبق ماده 63 مکرر (الحاقی 22/8/1390) اگر مشمولین غایب سربازی در نهادهای غیردولتی و خصوصی مانند کارخانه‌ها، کارگاه‌ها، شرکت‌های خصوصی، آموزشگاه‌ها، مغازه‌ها، تعمیرگاه‌ها و غیره مشغول به کار شوند در این صورت موسسات و نهادهای به کار گیرنده طبق قانون مرتکب جرم شده‌اند. لذا این موسسات و نهادهای خصوصی غیردولتی باید مجازات شوند.

این موسسات معمولا توسط نیروی انتظامی، وزارتخانه‌های تعاون و کار و رفاه اجتماعی، صنعت و معدن و تجارت شناسایی شده و برای آن‌ها مجازاتی در نظر گرفته می‌شود. مجازات آن‌ها به گونه‌ای است که در دفعه اول مجبور به پرداخت هزینه یک سال سرباز هستند و در بار دوم و بیشتر باید هزینه سالانه ۳ سرباز را پرداخت کنند. البته اگر شما در صورتی که تنها این افراد را در موسسات و نهادهای خود ثبت‌نام کرده باشید و آن‌ها را به کار نگرفته باشید باز هم مشمول این مجازات هستید.

 

برای دانلود کتاب سوالات عمومی آزمون های استخدامی روی لینک کلیک کنید.

سوالات متداول استخدام آموزش و پرورش بدون کارت پایان خدمت

آیا استخدام آموزش و پرورش بدون کارت پایان خدمت وجود دارد؟

خیر؛ این افراد نباید در هیچ نهاد، سازمان، موسسه، وزارتخانه دولتی و غیردولتی مشغول به کار شوند.

 

اگر کارت پایان خدمت کسانی که خدمت خود را تمام کردند نرسیده باشد می‌توانند در آزمون استخدامی وزارت آموزش و پرورش شرکت کنند؟

خیر؛‌ تا زمانی که کارت پایان خدمت خود را دریافت نکنند نمی‌توانند در آزمون ثبت‌نام کنند.

 

آیا سرباز معلمان می‌توانند بدون داشتن کارت پایان خدمت در آزمون استخدامی آموزش و پرورش شرکت کنند؟

خیر؛ استخدام آموزش و پرورش بدون کارت پایان خدمت سرباز معلمان وجود ندارد.

5/5 - (1 امتیاز)

ادامه مطلب