بازدید: 27 بازدید
استخدام آموزش و پرورش سرباز معلم

کسانی که سرباز معلم هستند و دوره خدمت خود را در وزارت آموزش و پرورش طی می‌کنند می‌خواهند بدانند که آیا امکان استخدام آنها در وزارت آموزش و پرورش وجود دارد؟ آیا به واسطه کاری که در آموزش و پرورش انجام می‌دهند می‌توانند در آزمون استخدامی آموزش و پرورش امتیاز بگیرند و راحت‌تر استخدام شوند. در حال حاضر طرح استخدام آموزش و پرورش سرباز معلم در چه مرحله‌ای قرار دارد؟

 

طرح استخدام آموزش و پرورش سرباز معلم

در حال حاضر طرحی در مجلس جهت استخدام سرباز معلمان در وزارت آموزش و پرورش وجود دارد و در آن کلیه سرباز معلمان می‌توانند جهت استخدام حق‌التدریس و رسمی در این وزارت اقدام کنند؛ اما هنوز این طرح در مجلس به تصویب نرسیده است و شما نمی‌توانید از این طرح جهت استخدام وزارت آموزش و پرورش استفاده کنید.

دقت کنید که شما علاوه بر استخدامی رسمی سرباز معلمان در وزارت آموزش و پرورش نمی‌توانید به عنوان حق‌التدریس نیز در آن‌ها استخدام شوید؛ بنابراین شما نمی‌توانید از این طرح استفاده کنید؛ اما در حین خدمت سرباز معلمی می‌توانید با ثبت‌نام در آزمون استخدامی وزارت آموزش و پرورش در آن شرکت کنید. 

 

طرح استخدام آموزش و پرورش سرباز معلم

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد استخدام آموزش و پرورش بدون کارت پایان خدمت و قانون، مجازات و محرومیت های آن روی لینک کلیک کنید.

 

علت عدم استخدام رسمی سرباز معلم در آموزش و پرورش چیست؟

سرباز معلمان با توجه به این که به مدت دو سال در مناطق مختلف کشور تدریس می‌کنند و به اصول تدریس آشنایی دارند می‌توانند در کلاس‌های درس شرکت کرده و برای دانش آموزان خود تدریس کنند. این افراد مهارت‌های لازم را جهت اداره کلاس‌ها  دارند. آن‌ها بعد از قبولی در آزمون استخدامی آموزش و پرورش می‌توانند به راحتی دوره مهارت‌آموزی خود را بگذرانند و در آن نمره قبولی کسب کنند.

با وجود این که سرباز معلمان مهارت‌های لازم را جهت تدریس و ارائه درس دارند. چرا وزارت آموزش و پرورش آن‌ها را استخدام نمی‌کند و برای آن‌ها این امتیاز را در نظر نمی‌گیرد. با توجه به اطلاعات به دست آمده، هدف وزارت آموزش و پرورش از استخدام سرباز معلمان خدمت آن‌ها در مناطق محروم است؛ زیرا در این مناطق کمبود معلم وجود دارد و هدف وزارت آموزش و پرورش جبران کمبود نیروی خود است.

 

آیا راهی برای استخدام در وزارت آموزش و پرورش سرباز معلمان وجود دارد؟

همان طور که در بالا اشاره کردیم راهی برای استخدام آموزش و پرورش سرباز معلم وجود ندارد؛ اما شما می‌توانید مانند تمام افراد دیگر در آزمون‌های استخدامی آموزش و پرورش شرکت کرده و در آن قبول شوید.

با توجه به این که شما در دوران خدمت تجربیات لازم را جهت تدریس در مدارس به دست آورده‌اید می‌توانید به راحتی در این آزمون موفق شوید؛ اما دقت کنید که برای استخدام در آموزش و پرورش و شرکت در آزمون باید شرایط های لازم را داشته باشید و با فرایندهای مختلف آن آشنا شوید.

 

تاریخ شروع ثبت‌نام در آموزش و پرورش

با توجه به مطالب بالا متوجه شدید که امکان استخدام آموزش و پرورش سرباز معلم به صورت مستقیم وجود ندارد؛ اما شما می‌توانید با ثبت‌نام در آزمون استخدامی در آن شرکت کنید. برای ثبت‌نام در آزمون استخدامی آموزش و پرورش لازم است در زمان مشخص شده جهت ثبت‌نام اقدام نمایید.

در حال حاضر آزمون استخدامی آموزش و پرورش سال 1402 در اردیبهشت ماه 1403 تمام شده است و زمان دقیقی برای آزمون استخدامی آموزش و پرورش سال 1403 منتشر نشده است. لذا در مورد تاریخ شروع ثبت‌نام آن نمی‌توان اطلاعاتی را بیان کرد.

 

برای اطلاع از موارد پزشکی منع استخدام آموزش و پرورش روی لینک کلیک کنید.

 

 مراحل ثبت‌نام در آزمون استخدامی آموزش و پرورش

شما اگر به دنبال استخدام آموزش و پرورش سرباز معلم از طریق ثبت‌نام در آزمون هستید باید مراحلی را طی کنید. این مراحل بدین صورت است که پس از مشخص شدن تاریخ ثبت‌نام استخدام آموزش و پرورش با ورود به سایت سنجش در آن دفترچه راهنمای ثبت‌نام را دانلود کنید. با دانلود کردن این دفترچه تمام مدارک و شرایط لازم جهت ثبت‌نام سرباز معلمان در آزمون استخدام آموزش و پرورش درج شده است.

دقت کنید که شما برای ثبت‌نام در برخی از عنوان‌های شغلی مانند رشته‌های کیفیت بخشی آموزش و پرورش باید به سایت جهاد دانشگاهی مراجعه کنید و در آن جا مراحل ثبت‌نام خود را طی نمایید.

 

 مراحل ثبت‌نام در آزمون استخدامی آموزش و پرورش

 

شرایط استخدام آموزش و پرورش سرباز معلم

شما برای استخدام در آموزش و پرورش باید کلیه شرایط لازم جهت ثبت‌نام را داشته باشید. در واقع تدریس در وزارت آموزش و پرورش به عنوان سرباز معلم هیچ گونه امتیازی را برای شما به ارمغان نمی ‌آورد. فقط این که دوره مهارت‌آموزی شما آسان خواهد بود. حال برخی از شرایط لازم جهت استخدام آموزش و پرورش سرباز معلم را برای شما عنوان می‌کنیم.

  • شما در صورت قبولی در آزمون استخدامی باید در دوره مهارت‌آموزی شرکت کنید.
  • باید گواهی‌نامه معتبر ACDL را ارائه دهید.
  • مدرک روخوانی و روان‌خوانی قرآن کریم را ارائه دهید.
  • کلیه داوطلبان باید سلامت جسمی و روحی جهت انجام کارهای مربوط به عنوان شغلی خود را داشته باشند.
  • سن شما برای قبولی در آزمون استخدامی آموزش و پرورش باید بین 20 الی 40 سال باشد.

البته به غیر از موارد بالا شرایط استخدام آموزش و پرورش سرباز معلم زیادی وجود دارد که آن را در دفترچه ثبت‌نام درج کرده‌اند. لذا شما برای این که از شرایط کلی آن اطلاع داشته باشید حتما دفترچه آن را به خوبی مطالعه کنید.

 

برای استخدام آموزش و پرورش فرزندان شاهد و شرایط، رشته و مدارک لازم برای آنها روی لینک کلیک کنید.

 

سوالات متداول استخدام آموزش و پرورش سرباز معلم

آیا امکان استخدام آموزش و پرورش سرباز معلم وجود دارد؟

در حال حاضر امکان استخدام آموزش و پرورش سرباز معلم به صورت رسمی و حق‌التدریس وجود ندارد. ولی آن‌ها می‌توانند در آزمون استخدامی آموزش و پرورش شرکت کنند.

 

هدف وزارت آموزش و پرورش از جذب سرباز معلم چیست؟

با توجه به این که در مناطق محروم کشور کمبود معلم وجود دارد. این وزارت با استخدام سرباز معلم قصد دارد کمبود نیروی خود را جبران کند.

 

شرکت در طرح سرباز معلم چه مزایایی برای فرد در استخدامی‌ها دارد؟

شرکت در طرح سرباز معلمی برای داوطلبان شرکت در آزمون‌های استخدامی هیچ امتیازی ندارد؛ اما آن‌ها می‌توانند در صورت قبولی در آزمون، دوره مهارت‌آموزی خود را خیلی راحت طی کنند.

ادامه مطلب