بازدید: 31 بازدید
موارد پزشکی منع استخدام آموزش و پرورش

شما برای این که بتوانید در آزمون استخدامی آموزش و پرورش قبول شوید علاوه بر آزمون کتبی باید در آزمون علمی و مصاحبه نیز نمره لازم را به دست بیاورید. در مصاحبه شما باید چند مرحله را پشت سر بگذارید که یکی از آن‌ها معاینات پزشکی است. در معاینات پزشکی مواردی وجود دارند که شما از ادامه روند استخدامی منع می‌کنند؛ بنابراین لازم است شما با موارد پزشکی منع استخدام آموزش و پرورش آشنایی داشته باشید.

اهداف انجام معاینات پزشکی استخدام آموزش و پرورش

استخدام آموزش و پرورش ۱۱ مرحله مختلف دارد که شما باید تمام مراحل آن را طی کنید. یکی از مهم‌ترین مراحل، معاینات پزشکی است. این معاینات به دلیل این که قرار است شما ساعات زیادی را در مدارس با دانش آموزان سپری کنید، انجام می‌شوند؛ زیرا شما در این حالت باید از سلامت جسمی و روحی برخوردار باشید. در واقع یک معلم باید قدرت تکلم، شنوایی و بینایی مناسبی داشته باشد تا بتواند در کلاس درس حاضرشده و برای دانش آموزان درس ارائه دهد.

برای همین شما قبل از آن که به صورت رسمی در این وزارت استخدام شوید باید معاینات پزشکی را رد کنید و در آن نمره قبولی را کسب نمایید. معمولا این مرحله از استخدام آموزش و پرورش شما ۴ نتیجه مختلف دریافت خواهید کرد:

 

اهداف انجام معاینات پزشکی استخدام آموزش و پرورش

 

  • اگر شما بدون مشکل باشید به ادامه روند استخدام راه پیدا کرده و مسیر خود را ادامه می‌دهید.
  • اگر نیاز به درمان داشته باشید به متخصص ارجاع داده شده و پس از طی کردن مراحل درمان خود دوباره به معاینات پزشکی دعوت می‌شوید.
  • اگر بیماری شما با دارو قابل درمان باشد در این صورت تایید شده و به مراحل بعدی می‌روید.
  • در صورتی که شما بیماری و مشکلاتی دارید که با دارو و درمان حل نمی‌شوند و جزو موارد پزشکی منع استخدام آموزش و پرورش هستند در این صورت نمی‌توانید در این وزارت استخدام شوید.

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد استخدام آموزش و پرورش فرزندان شاهد و  شرایط، رشته و مدارک مورد نیاز آن ها روی لینک کلیک کنید.

 

مراحل مختلف معاینات پزشکی استخدام آموزش و پرورش

در معاینات پزشکی بخش‌های مختلف بدن یک انسان مورد ارزیابی قرار می‌گیرند تا بتوانند سلامت آنها را تایید کرده و به مراحل بعدی استخدام ارجاع داده شوند. حال در ادامه بخش‌هایی که در معاینات پزشکی مورد ارزیابی قرار می‌گیرند را بیان می‌کنیم.

بینایی‌سنجی

در این بخش قدرت دید و انحراف چشم داوطلب مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. اگر داوطلب عینکی باشد در این صورت باید قدرت دید هر چشم پنج‌دهم و قدرت دید دو چشم ده بیستم بدون استفاده از عینک باشد. حال اگر از عینک استفاده ‌کند قدرت دید هر چشم باید ده از ده و برای دو چشم حداقل شانزده بیستم باشد.

شنوایی‌سنجی

یکی از موارد مهم در معاینات پزشکی استخدام آموزش و پرورش شنوایی‌سنجی است که در آن شنوایی عفونت گوش، سمعک و میزان شنوایی را بررسی می‌کنند. میزان شنوایی لازم برای قبولی در این مرحله برای هر گوش ۳۰ دسی‌بل است. معمولا در این مرحله با شما آرام صحبت می‌کنند تا بدانند که آیا صداهای اطراف خود را متوجه می‌شوید.

بررسی قدرت تکلم

در این بخش برای داوطلب یک متن می‌دهند تا آن را مطالعه کند.

معاینه اندام‌ها

شما برای این که در آموزش و پرورش استخدام شوید باید معاینات اندام را نیز انجام دهید. در این بخش به شکل اندام‌های شما دقت می‌شود و در آن مواردی مانند لرزش در اندام‌ها، صافی کف پا، پرانتزی بودن پاها، ماه گرفتگی یا سوختن صورت، عدم تعادل در راه رفتن، تیک عصبی و نقض عضو بررسی می‌شوند.

بررسی قد و وزن

معلمان و دبیران در آموزش و پرورش باید از نظر قد و وزن نیز تناسب‌اندام داشته باشند. به همین دلیل آن‌ها را از لحاظ چاقی و لاغری مفرط، تناسب اندام، تناسب وزن و قد بررسی می‌کنند.

فرم خود اظهاری

در این بخش برای داوطلبان فرمی داده می‌شود که در آن تمام اطلاعات مربوط به گروه خونی، جراحی‌های انجام داده و بیماری‌های خاص خود و خانواده درج کنند.

آزمایش خون

یکی از بخش‌های مهم معاینات پزشکی استخدام آموزش و پرورش انجام آزمایش خون است. در این آزمایش شمارش اجزای خون، چربی خون، قند خون، آنزیم‌های کبدی و تست اعتیاد انجام می‌شوند.

معاینه سایر عضوها

در این بخش داوطلبان را از نظر سلامت دستگاه گوارش، دندان‌ها، استخوان و مفاصل، دستگاه تناسلی، سر، مغز، غده‌ها، قلب و عروق، کلیه، پوست و مو و فشار خون مورد بررسی قرار می‌دهند. همچنین برای دریافت نتیجه بهتر آن‌ها را از نظر بیماری‌هایی زنان، بیماری‌های عفونتی و بیماری‌های خود ایمنی نیز بررسی می‌کنند.

 

جهت اطلاع از استخدام آموزش و پرورش بدون کارت پایان خدمت و قانون، مجازات و محرومیت های آن روی لینک کلیک کنید.

 

موارد پزشکی منع استخدام آموزش و پرورش کدام هستند؟

اگر شما مشکلات جزیی در سلامت جسمی و روحی داشته باشید از معاینات پزشکی رد نمی‌شوید. اگر شما مشکل یا بیماری خاصی داشته باشید که در کار شما اختلال ایجاد می‌کند، از استخدام در آموزش و پرورش منع می‌شوید. از آنجایی که برای تدریس در کلاس‌های درس باید قدرت تکلم، بینایی و شنوایی داشته باشید. لذا اگر شما اختلالات حاد داشته باشید به عنوان موارد پزشکی منع استخدام آموزش و پرورش از ادامه استخدام مردود می‌شوید. حال در ادامه برای آشنایی بیشتر شما به چند مورد از موارد پزشکی منع استخدام آموزش و پرورش بیان می‌کنیم.

 

موارد پزشکی منع استخدام آموزش و پرورش کدام هستند

 

موارد پزشکی منع استخدام آموزش و پرورش

لکنت زبانقدرت شنوایی کم‌تر از ۳۰ دسی‌بلکچلی قارچی مزمن درمان‌ناپذیر و عارضه داراختلالات زنانگی
ایراد داشتن در تلفظ کلمات و عباراتعدم تناسب اندام و تناسب قد و وزن بیش از حدپسوریازیس کف دست و پاموهای زائد صورت
عدم توانایی در رعایت مخارج همه حرف‌هاوجود سوختگی یا هر سانحه دیگر در قسمت‌های نمایان بدنپسوریازیس‌های شدید و گسترده و جذامبلوغ زودرس یا دیررس
کوررنگی (فقط برای مقطع ابتدایی و رشته‌هایی که با رنگ و طیف نور سرو کار دارند، منع ایجاد می‌کند.)نقض عضو موثر در تدریستغییر شکل‌های مادرزادی قفسه سینه صدری مانند تغییر شکل‌های مادرزادی مجاری هواییسابقه جراحی بیماری‌های رحمی
نابیناییبیماری‌های غیرقابل درمان یا مزمن (نارسایی کلیه، پارکینسون، دیابت، آسم، جذام، صرع، سرطان، اسکروز آن پلاک، سیروز کبدی، تالاسمی ماژور و کم خونی حاد)انواع نارسایی‌های قلبیبیماری ناباروری
ضعف در میدان بیناییمشکلات و بیماری‌های روانی (افسردگی، اضطراب، اعتیاد به الکل و مواد مخدر)بیماری کلیه و مجاری ادراری مانند انسداد ادراری به دلایل عضوی یا عفونی، بیماری‌های عفونی مزمن و مقاوم به درمان سنگ‌های حالب، کلیه، پروستات، مثانه و پیوند کلیهکیست‌های تخمدانی
دوربینی غیرقابل درمانداشتن کمتر از ۲۰ دندانکم‌خونی‌های مگالوبلاستیکاندومتریوزیس و آمنوره متعاقب صدمات مغزی
انحراف چشمسنگ کلیهاختلالات ساختمانی ارثی گلبول قرمزسرطان‌های سینه، رحم، تخمدان، سرویکس، وولو و هر نوع بدخیمی دیگر در هر جای بدن
ضایعات غیرقابل درمان در قرینهآلزایمرکم‌خونی‌های مزمن اکتسابی به علت بیماری‌های خوش‌خیمانواع خونریزی‌های سربر و مننژه با عارضه عصبی
همه سرطان‌های ناحیه سر، صورت، گردن و گوش‌هانداشتن لهجه غلیظسندرم‌های سیکل سلتروماهای عصبی که موجب فلج اعصابی شده و عامل اختلالات عملی و ناتوان کننده
انواع اگزماهای وسیع و شدیدعفونت‌های قارچی عمیق و وسیع پوستتالاسمی اینترمدیتبواسیرهای داخلی با درجه‌های ۳ و ۴

دقت کنید اگر عینکی باشید و عینک خود را در خانه جا گذاشته باشید پزشک به هیچ وجه قبول نمی‌کند و برای شما یک نمره منفی در نظر گرفته و در نتایج شما اعمال می‌شود؛ بنابراین عینک خود را حتما به همراه داشته باشید.

 

برای اطلاع از زمان ثبت‌نام استخدامی آموزش و پرورش و شرایط سنی و منابع آن ها روی لینک کلیک کنید.

 

سوالات متداول موارد پزشکی منع استخدام آموزش و پرورش

موارد پزشکی منع استخدام آموزش و پرورش شامل چه چیزهایی هستند؟

موارد پزشکی منع استخدام آموزش و پرورش بسیار زیاد هستند که تمام بیماری‌های مختلف جسمی و روحی را تحت پوشش قرار می‌دهند که در بالا به چند مورد آن اشاره کردیم.

 

نتایج معاینات پزشکی استخدام آموزش و پرورش چگونه است؟

شما در معاینات پزشکی ۴ نتیجه را دریافت خواهید کرد: سلامتی کامل دارید و قبول می‌شوید، بیماری دارید و برای درمان به متخصص ارجاع داده می‌شوید و بعد از درمان باید دوباره اقدام کنید، بیماری دارید که با دارو قابل درمان است و قبول می‌شود و در آخر بیماری دارید و با دارو قابل درمان نیست و مردود می‌شوید.

 

هزینه معاینات پزشکی آموزش و پرورش چقدر است؟

مبلغ آن در هر سال متفاوت خواهد بود که برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان صحبت نمایید.

5/5 - (1 امتیاز)

ادامه مطلب