بازدید: 30 بازدید
دانشگاه تهران یا امیرکبیر

دانشگاه تهران و امیرکبیر یکی از بزرگترین و معروف‌ترین دانشگاه‌های کشور هستند که داوطلبان زیادی علاقه دارند در آن‌ها درس بخوانند؛ اما آیا می‌دانید از میان دانشگاه تهران یا امیرکبیر کدام یک بهتر است و شما در چه رشته‌هایی می‌توانید تحصیل کنید؟ جهت کسب اطلاعات بیشتر در این مورد می‌خواهیم به بررسی مختصری در مورد دانشگاه تهران و امیرکبیر بپردازیم.

 

معرفی دانشگاه تهران و تاریخچه آن

دانشگاه تهران اولین دانشگاهی است که در سال 1313 تاسیس شد. این دانشگاه به عنوان بزرگترین مرکز آموزشی، دانشگاه مادر و نماد آموزشی عالی کشور شناخته می‌شود. دانشگاه تهران 25 دانشکده، 16 مرکز پژوهشی و 9 پردیس دارد که شما می‌توانید در تمام رشته‌های تحصیلی آن قبول شوید.

دانشگاه سراسری تهران یکی از دانشگاه‌هایی است که به فعالیت‌های علمی و پژوهشی توجه زیادی دارد. به طوری که در این دانشگاه تاکنون حدود ۱۲۱۹۳۱ پایان‌نامه و رساله، ۱۵۰۴۶۹ فعالیت علمی و ۱۶۴۲ طرح کاربردی ثبت شده است. این دانشگاه در رتبه‌بندی دانشگاه‌های کشور به عنوان برترین دانشگاه شناخته می‌شود، بنابراین می‌توان دریافت که تحصیل در این دانشگاه ضمن فعالیت‌های علمی بالا نیاز به قدرت ذهنی خوبی دارد.

در بخش مقایسه دانشگاه تهران یا امیرکبیر بیان می‌کنیم که این دانشگاه برای دانشجویان خود خوابگاه زیادی را در نظر گرفته است که شما با ثبت‌نام در آن‌ها می‌توانید در این خوابگاه‌ها اسکان کنید. در حال حاضر تعداد خوابگاه‌های دانشگاه تهران به 15 واحد می‌رسد که می‌توانید مطابق با شرایط آن‌ها در این خوابگاه‌ها زندگی کنید.

طبق آخرین اطلاعات منتشر شده در دانشگاه سراسری تهران 111 رشته تحصیلی در مقطع کارشناسی، 177 رشته در مقطع کارشناسی ارشد و 156 رشته در مقطع دکتری وجود دارد.

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد تاریخچه دانشگاه تهران روی لینک کلیک کنید.

 

معرفی دانشگاه تهران و تاریخچه آن

 

خوب است بدانید که به دلیل جایگاه علمی بالای دانشگاه تهران در آن دانشجویان بین‌المللی وجود دارد که تاکنون بیش از 1000 نفر آن‌ها در این دانشگاه فارغ‌التحصیل شده‌اند. در این دانشگاه 110 واحد آموزشی وجود دارد که با 2100 هیئت‌علمی خود به دانشجویان آموزش عالی می‌دهند.

سالانه بیش از هزار دانشجو در دانشگاه تهران فارغ‌التحصیل می‌شوند که تاکنون بیش از 50 هزار نفر در این دانشگاه فارغ‌التحصیل شده‌اند. دانشگاه تهران قطبی علمی 8 رشته تحصیلی در کشور است. به همین دلیل شما می‌توانید این دانشگاه را به عنوان مقاصد تحصیلی خود انتخاب کنید.

 

معرفی دانشگاه صنعتی امیرکبیر

در این بخش از مقایسه دانشگاه تهران یا امیرکبیر قصد داریم دانشگاه امیر کبیر یا پلی تکنیک را برای شما معرفی کنیم. دانشگاه صنعتی امیرکبیر به عنوان یکی از مراکز آموزش عالی کشور در سال 1335 تاسیس شد؛ اما نخستین دانشجویان آن در سال 1336 وارد این دانشگاه شدند و در 5 رشته تحصیلی در آن زمان مشغول به تحصیل شدند. این رشته‌های تحصیلی مهندسی برق و الکترونیک، مهندسی نساجی، مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی راه و ساختمان هستند که در حال حاضر هر کدام از آن‌ها به عنوان مهمترین رشته‌های این دانشگاه به شمار می‌آیند. دانشگاه صنعتی امیرکبیر در سال 1357 گسترش یافت و 3 پردیس گرمسار، بندرعباس و ماهشهر به این مرکز آموزش عالی اضافه شدند.

دانشگاه امیرکبیر جزو 5 دانشگاه برتر کشور به شمار می‌آید که تعداد هیئت‌علمی آن نسبت به دانشگاه‌های دیگر بیشتر است. در سال 2010 نسبت هیئت‌علمی دانشگاه امیرکبیر به دانشجویان آن 1 به 21 بود؛ در حالی که در دانشگاه‌های دیگر 1 به 33 نفر می‌رسد. دانشگاه امیرکبیر تهران به عنوان یکی از دانشگاه‌های پیشتاز کشور است که دانشجویان زیادی در آن تلاش می‌کنند که برای قبولی در هر کدام از رشته‌های تحصیلی آن به رتبه مختلفی نیاز دارند.

 

لیست دانشکده‌های دانشگاه تهران

همان طور که بیان شد دانشگاه تهران 25 دانشکده مختلف دارد که هر کدام از آن‌ها رشته‌های تحصیلی مختلفی را ارائه می‌دهند. این دانشگاه به دلیل جایگاه علمی بالایی که دارد در میان دانشگاه‌های جهان نیز شناخته شده است. به طوری که سر در آن شهرت جهانی دارد.

دانشگاه سراسری تهران در هر کدام از دانشکده‌های خود ساختمان‌های مختلفی مانند پژوهشکده، آزمایشگاه و کتابخانه‌ دارد. البته تشکل‌های دانشگاهی و انجمن‌های دانشجویی نیز در این دانشکده‌ها زیاد است و دانشجویان دانشکده‌های مختلف با هم همکاری می‌کنند تا نشریه‌های مختلفی را منتشر کنند. در ادامه برای آشنایی بیشتر شما دانشکده‌های دانشگاه تهران را برای شما معرفی می‌کنیم.

 • دانشکده دامپزشکی
 • دانشکده زبان‌های خارجی
 • دانشکده کارآفرینی
 • دانشکده مدیریت
 • دانشکده اقتصاد
 • دانشکده روانشناسی دانشگاه دولتی تهران
 • دانشکده علوم اجتماعی
 • دانشکده جغرافیا
 • دانشکده ادبیات و علوم انسانی
 • دانشکده حقوق و علوم سیاسی
 • دانشکده اقتصاد
 • دانشکده تربیت بدنی
 • دانشکده محیط زیست
 • دانشکده الهیات و معارف اسلامی

 

جهت اطلاع از دانشگاه امیرکبیر بهتر است یا دانشگاه صنعتی شریف روی لینک کلیک کنید.

 

معرفی دانشکده‌های دانشگاه صنعتی امیرکبیر

در این بخش از مقایسه دانشگاه تهران یا امیرکبیر قصد داریم دانشکده‌های دانشگاه امیرکبیر را برای شما معرفی کنیم. این دانشگاه در حال حاضر 16 دانشکده، ۶ علوم آموزشی مستقل، ۳ واحد آموزشی در شهرهای گرمسار، ماهشهر و بندرعباس دارد. البته در سال‌های اخیر یک پردیس بین‌المللی و یک مرکز آموزش الکترونیک نیز به مجموعه‌های آموزشی دانشگاه امیرکبیر اضافه شده است. در ادامه برای آشنایی بیشتر شما این دانشکده‌ها و مراکز آموزشی دانشگاه امیرکبیر را عنوان می‌کنیم.

 • پردیس مدیریت و مهندسی صنایع
 • پردیس برق، کامپیوتر و مهندسی پزشکی
 • پردیس مکانیک، هوافضا و دریا
 • پردیس مواد و فرآیندهای پیشرفته
 • پردیس نفت، عمران و معدن
 • پردیس علوم
 • پردیس‌ها و واحدهای خارج از مرکز
 • گروه‌های آموزشی مستقل
 • گروه‌های بین رشته‌ای

 

معرفی دانشکده‌های دانشگاه صنعتی امیرکبیر

 

تحصیل در کدام یک از دانشگاه تهران یا امیرکبیر بهتر است؟

تحصیل در هر کدام از دانشگاه‌های تهران و امیرکبیر مزایای مختلفی برای خود دارد. دانشگاه تهران برای ارائه خدمات به دانشجویان خود سایت‌های مختلفی را در نظر گرفته است که شما برای انجام امور دانشجویی و تحصیلی می‌توانید به آن‌ها مراجعه کنید و دیگر نیازی ندارید برای انجام کارهای خود به صورت حضوری اقدام کنید. یکی از این سامانه‌ها سایت یادگیری الکترونیکی دانشگاه دولتی تهران به نشانی اینترنتی elearn4.ut.ac.ir است که در آن کلاس‌های مجازی برگزار می‌شود.

تمامی اساتیدی که در دانشگاه تهران قرار دارند از اساتید خوب کشور هستند که دانش و تخصص علمی بالایی دارند. به طوری که با شیوه دروس خود می‌توانند میزان توانایی دانشجویان خود را افزایش دهند. محیط کلاس‌های دانشگاه تهران حالت رقابتی دارد و در آن دانشجویان برای دستیابی به دانش و فناوری جدید با هم تلاش می‌کنند؛ بنابراین دانشجویانی که از این دانشگاه فارغ‌التحصیل می‌شوند، در سطح بالایی قرار دارند؛ زیرا به دلیل سخت‌گیری‌های زیاد در آموزش، بهتر از دیگر دانشجویان رشد کرده و پیشرفت خواهند کرد.

اگر به دنبال مزایای تحصیل در دانشگاه امیرکبیر هستید می‌توان بیان کرد که این دانشگاه برای نخبه‌های خود حقوق ماهیانه می‌دهد. اگر شما بتوانید در این دانشگاه تحصیل کنید و به عنوان نخبه شناخته شوید علاوه بر این که از بهترین امکانات آموزشی بهره‌مند خواهید شد می‌توانید به حقوق نیز برسید. همچنین اگر مقالات علمی و معدل بالایی داشته باشید می‌توانید به راحتی مهاجرت کنید.

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد دانشگاه تهران چه رتبه ای می‌خواهد؟ روی لینک کلیک کنید.

 

سوالات متداول دانشگاه تهران یا امیرکبیر

بزرگترین کتابخانه دانشگاهی کشور در دانشگاه تهران یا امیرکبیر وجود دارد؟

بزرگترین کتابخانه دانشگاهی کشور در دانشگاه تهران با زیربنا 22 هزار مترمربع وجود دارد.

 

مهم‌ترین معایب دانشگاه امیرکبیر چیست؟

از جمله معایب تحصیل در دانشگاه امیرکبیر می‌توان به کمبود فضای خوابگاه، کیفیت پایین سلف غذا و سختگیری‌های بالای اساتید در تدوین مقالات علمی دانست.

 

کدام یک از دانشگاه تهران یا امیرکبیر به نخبه‌های خود حقوق ماهیانه می‌دهد؟

دانشجویان نخبه در دانشگاه امیرکبیر می‌توانند از حقوق ماهیانه بهره‌مند شوند.

5/5 - (1 امتیاز)

ادامه مطلب