بازدید: 34 بازدید
دانشگاه تهران یا تربیت مدرس

آیا می‌دانید از میان دانشگاه تهران یا تربیت مدرس کدام یک بهتر است؟ رتبه علمی دانشگاه تهران یا تربیت مدرس بالاتر است؟ امکانات آموزشی و رفاهی دانشجویان در این دانشگاه‌ها چگونه است؟

شما به عنوان یکی از داوطلبان ثبت‌نام در دانشگاه تهران یا تربیت مدرس باید بدانید که این دانشگاه‌ها چگونه هستند و جایگاه علمی و امکانت آموزشی آن‌ها چگونه است. برای پی بردن به این موضوع قصد داریم در ادامه دانشگاه تهران و دانشگاه تربیت مدرس را برای شما مقایسه کنیم.

معرفی دانشگاه دولتی تهران

دانشگاه تهران به عنوان معروف‌ترین دانشگاه‌های کشور سالانه داوطلبان زیادی را در مقاطع مختلف قبول می‌کند. شما می‌توانید در این دانشگاه در نوبت روزانه و شبانه قبول شوید. این دانشگاه برای اولین بار در سال 1313 با ادغام چند موسسه و مدرسه دارالفنون ایجاد شد و از آن زمان تاکنون به تربیت دانشجویان مختلف همت گماشته است.

سالانه هزاران دانشجو در این دانشگاه برای دستیابی به افق‌های جدید علم و دانش با هم تلاش می‌کنند. شما برای قبولی در دانشگاه تهران باید رتبه خوبی را به دست بیاورید؛ زیرا می‌توان بیان کرد که اکثر داوطلبان کنکور سراسری این دانشگاه را به عنوان اولویت انتخاب خود قرار می‌دهند. دقت کنید که حداقل رتبه لازم برای قبولی در دانشگاه تهران برای رشته‌های مختلف متفاوت است.

این دانشگاه در میدان انقلاب تهران قرار دارد و با بودجه اولیه 250 هزار تومان در آن زمان ایجاد شده است. خوب است بدانید که دانشگاه تهران دانشکده‌های زیادی دارد که همه آن‌ها در میدان انقلاب قرار ندارند و شما تنها بخشی از این مجموعه بزرگ را می‌توانید در آن جا مشاهده کنید. این دانشگاه در حال حاضر تمام رشته‌های تحصیلی را تحت پوشش قرار داده است و شما می‌توانید هر کدام از رشته‌های تحصیلی مدنظر خود را در این دانشگاه تحصیل نمایید.

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد دانشگاه تهران چه رتبه ای می‌خواهد؟ روی لینک کلیک کنید.

 

معرفی دانشگاه دولتی تهران

 

معرفی دانشگاه تربیت مدرس تهران

دانشگاه تربیت مدرس یکی از دانشگاه‌های موجود در تهران است که به عنوان تنها مرکز دولتی تحصیلات تکمیلی جامع کشور شناخته می‌شود. این دانشگاه در سال 1360 ایجاد شد و هدف آن تنها تربیت کادر هیئت‌علمی دانشگاه‌ها است؛ بنابراین می‌توان دریافت که این دانشگاه یکی از دانشگاه‌هایی است که شما برای قبولی در آن باید تلاش زیادی کنید. تمام دانشجویان بعد از قبولی در دانشگاه تربیت مدرس تهران در حوزه‌های بزرگ آموزشی، پژوهشی و تحقیقات همکاری می‌کنند.

دانشگاه تربیت مدرس تهران 17 دانشکده دارد که دانشجویان در مراکز پژوهشی و آزمایشگاه‌ها به تحقیق علم و فناوری فعالیت می‌کنند.

 

از نظر جایگاه و رتبه علمی دانشگاه تهران یا تربیت مدرس بهتر است؟

شما برای این که به مقایسه خوبی در مورد دانشگاه تهران یا تربیت مدرس برسید باید این دو دانشگاه را از نظر جایگاه علمی با هم مقایسه نمایید. برای همین در ادامه به بررسی جایگاه علمی دانشگاه تهران و تربیت مدرس اشاره می‌کنیم.

 

جایگاه علمی دانشگاه تهران

 • در سال 2017 دانشگاه تهران طبق رتبه‌بندی US news جایگاه سوم را در میان دانشگاه‌های ایران و جایگاه 521-530 را در میان دانشگاه‌های جهان به دست آورده است.
 • در رتبه‌بندی 2021 مجله تایمز این دانشگاه رتبه اول را در علوم اجتماعی، رتبه دوم را در مهندسی و رتبه چهارم را در علوم کامپیوتر در میان تمام دانشگاه‌های کشور به دست آورده است.
 • دانشگاه تهران در سال 2021 در رتبه‌بندی شانگهای رتبه اول را در میان دانشگاه‌های کشور به دست آورد و در رتبه‌بندی جهانی در جایگاه ۳۰۱-۴۰۰ قرار گرفت.
 • در سایت سیویلیکا که مقالات علمی را قرار می‌گیرد این دانشگاه با بیش از 100 هزار مقاله علمی رتبه اول را در میان دانشگاه‌های کشور به دست آورده است. تعداد مقالات این دانشگاه از کل مقالات علمی همه دانشگاه‌های پیام نور کشور بیشتر است.
 • به خاطر فعالیت‌های برجسته دانشگاه تهران این دانشگاه به عنوان قطب علمی در برخی از رشته‌ها در کشور شناخته می‌شود. از جمله این رشته‌ها مهندسی برق و کامپیوتر، مهندسی متالورژی و معماری هستند.

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد ظرفیت دانشگاه تهران در تمامی رشته‌ها روی لینک کلیک کنید.

 

جایگاه و رتبه علمی  دانشگاه تربیت مدرس

 • در دانشگاه تربیت مدرس چندین نشریه علمی و تخصصی منتشر می‌شود که یکی از مهم‌ترین آن‌ها مجله بین‌المللی علوم انسانی است.
 • دانشگاه تربیت مدرس در رتبه‌بندی USNews در سال ۲۰۲۱ دومین دانشگاه جامع کشور معرفی شد.
 • در همایش بین‌المللی دانشگاه سبز این دانشگاه رتبه اول را در حوزه مدیریت سبز به دست آورد.
 • در رشته حقوق دانشگاه تربیت مدرس رتبه یک را در میان دانشگاه‌های کشور دارد.
 • این دانشگاه بر اساس اعلام پایگاه استنادی علوم جهان اسلام، در سال‌های ۹۶ و ۹۷ رتبه دوم را در دانشگاه‌های جامع کشور کسب کرد.
 • در دانشگاه تربیت مدرس تاکنون 3794 اختراع ثبت شده است.
 • در دانشگاه تربیت مدرس حدود ۲۱ چهره برتر و ماندگار علمی ثبت شده است.
 • تعداد مقالات چاپ شده در دانشگاه تربیت مدرس ۳۲۴۷۳ است.

 

جایگاه و رتبه علمی  دانشگاه تربیت مدرس

 

مزایا دانشگاه تهران یا تربیت مدرس کدام یک بیشتر است؟

در ادامه مقایسه دانشگاه تهران یا تربیت مدرس می‌خواهیم مزایا این دو دانشگاه را با هم بررسی کنیم. حال در ادامه این مطالب را برای شما عنوان می‌کنیم.

 

مزایا تحصیل در دانشگاه تهران

 • تنوع رشته‌های تحصیلی در دانشگاه تهران زیاد است و می‌توان بیان کرد که تمام رشته‌های تحصیلی در این دانشگاه تدریس می‌شود.
 •  سطح علمی دانشگاه تهران در تمام رشته‌ها بالا است و می‌توان بیان کرد که اعتبار مدرک تحصیلی شما نسبت به دانشگاه‌های دیگر بیشتر است.
 • امکانات آموزشی و پژوهشی دانشگاه تهران بسیار زیاد است و این دانشگاه از نظر ساختمان، آزمایشگاه، کتابخانه و موارد دیگر در جایگاه بسیار خوبی قرار دارد.
 • یکی از مزایا تحصیل در دانشگاه تهران دسترسی آسان به آن است. به طوری که اکثر دانشکده‌های آن در تهران قرار دارند و شما می‌توانید خیلی راحت به آن‌ها دسترسی داشته باشید.

 

مزایا تحصیل در دانشگاه تربیت مدرس

 • در یک دانشگاه با سطح علمی بالایی تحصیل می‌کنید.
 • امکان استفاده از تسهیلات آزمایشگاهی و پژوهشی وجود دارد.
 • استفاده از امکانات خوابگاهی و دانشجویی در دانشگاه تربیت مدرس وجود دارد.
 • تمام اساتید دانشگاه تربیت مدرس با تجربه و مجرب هستند.
 • سالن مطالعه، کتابخانه و سایر امکانات آموزشی و رفاهی در دانشگاه تربیت مدرس وجود دارد.

 

 

برای اطلاع از کدام یک از دانشگاه تهران یا امام صادق بهتر است روی لینک کلیک کنید.

 

سوالات متداول دانشگاه تهران یا تربیت مدرس

از نظر علمی دانشگاه تهران یا تربیت مدرس بهتر است؟

هر کدام از این دانشگاه‌ها در رشته خاصی برتری دارند. به طوری که اگر شما قصد تحصیلات تکمیلی و تخصصی در مراکز آموزشی جامع کشور دارید، حتما دانشگاه تربیت مدرس را انتخاب کنید.

 

هزینه تحصیل در دانشگاه تهران یا تربیت مدرس ارزان‌تر است؟

در حال حاضر هر دو این دانشگاه‌ها جزو دانشگاه‌های دولتی محسوب می‌شوند که شما از امکانات آموزشی رایگان بهره‌مند خواهید شد.

 

کدام دانشگاه جزو تنها مرکز آموزش تکمیلی جامع در کشور است؟

دانشگاه تربیت مدرس تهران به عنوان تنها مرکز آموزش تکمیلی جامع در کشور محسوب می‌شود.

5/5 - (1 امتیاز)

ادامه مطلب